Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 30 listopada 2023
w Esensji w Esensjopedii

Henning Mankell
‹O krok›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułO krok
Tytuł oryginalnySteget efter
Data wydania5 listopada 2014
Autor
Wydawca W.A.B.
CyklKurt Wallander
ISBN978-83-280-1465-7
Format504s. 123×194mm
Cena39,99
Gatunekkryminał / sensacja / thriller
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup

Przeczytaj to jeszcze raz: Kto zamordował Kallego?
[Henning Mankell „O krok” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
W latach 90. ubiegłego wieku kolejne powieści Henninga Mankella z Kurtem Wallanderem ukazywały się co roku. Mimo szybkiego tempa pisania, Szwed utrzymywał wysoki poziom literacki. Jeżeli, jak w „O krok”, zdarzały mu się wahania formy, były one niemal niezauważalne.

Sebastian Chosiński

Przeczytaj to jeszcze raz: Kto zamordował Kallego?
[Henning Mankell „O krok” - recenzja]

W latach 90. ubiegłego wieku kolejne powieści Henninga Mankella z Kurtem Wallanderem ukazywały się co roku. Mimo szybkiego tempa pisania, Szwed utrzymywał wysoki poziom literacki. Jeżeli, jak w „O krok”, zdarzały mu się wahania formy, były one niemal niezauważalne.

Henning Mankell
‹O krok›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułO krok
Tytuł oryginalnySteget efter
Data wydania5 listopada 2014
Autor
Wydawca W.A.B.
CyklKurt Wallander
ISBN978-83-280-1465-7
Format504s. 123×194mm
Cena39,99
Gatunekkryminał / sensacja / thriller
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup
Henning Mankell (1948-2015) – twórca postaci komisarza Kurta Wallandera z policji kryminalnej w Ystadzie (a wcześniej w Malmö) – wiedział, jak stopniować napięcie. Jak z książki na książkę zrzucać na barki policjanta coraz większy ciężar. Jak doprowadzać go do rozstroju psychicznego, by w finale zapewnić zawodowy sukces. Ale ten sukces za każdym razem okupiony był z jednej strony zagrożeniem fizycznym, z drugiej – rozchwianiem emocjonalnym, związanym między innymi z utratą bliskich sobie osób bądź okrucieństwami spraw, z jakimi miał do czynienia. Prawdziwy hardcore zaczął się jednak od śledztwa opisanego w „Fałszywym tropie” (1995), a kontynuowany był w „Piątej kobiecie” (1996). Codzienne stykanie się z działalnością wyrafinowanych i bezwzględnych seryjnych zabójców musi przecież pozostawić w umyśle człowieka trwałe rany. Nie inaczej jest w przypadku „O krok” (1997) – siódmej pozycji w serii, w której to Wallander zostaje zmuszony rozwikłać zagadkę śmierci swego kolegi z komisariatu.
Zanim jednak do tego dochodzi, mamy do czynienia z inną zbrodnią. W rezerwacie przyrody nieopodal Ystadu troje młodych ludzi postanawia, jak to już przy różnych okazjach i w różnych miejscach robiło wcześniej, świętować w gronie przyjaciół nadejście lata. Z okazji nocy świętojańskiej urządzają sobie na łonie przyrody ucztę w osiemnastowiecznym stylu. Nie wiedzą, że od wielu dni ich przygotowaniom przygląda się ktoś obcy, kto tego samego dnia wraz z nimi udaje się do lasu i w ukryciu tylko czeka na właściwy dla siebie moment. Kiedy uznaje, że to już – odbezpiecza broń (z tłumikiem) i strzałem w głowę uśmierca całą trójkę. A potem uprząta miejsce zbrodni. Ciała wraz z wszystkimi rzeczami, jakie przywiozły ze sobą ofiary, ukrywa w workach plastikowych i zakopuje w dole. Jest to o tyle perfidne, że rodziny młodych ludzi jeszcze przez wiele dni żyć będą w przekonaniu, że choć ich dzieci zniknęły, to jednak wciąż żyją. Zbrodniarz stara się zresztą podtrzymać tę iluzję. Tylko matka Astrid Hillström, jedynej w tej grupce dziewczyny, ma wątpliwości co do tego, czy przychodzące z różnych zakątków Europy kartki pocztowe są pisane ręką córki.
Pozostali rodzice nie wykazują niepokoju. Są przekonani, że ich synowie rzeczywiście mogli udać się w daleką podróż. Także z tego powodu ystadzka policja początkowo nie traktuje zgłoszenia złożonego przez Evę Hillström z należytą uwagą. Ma wiele innych spraw do rozwiązania. Jedną z nich pewnego sierpniowego poranka staje się śmierć inspektora Carla Everta Svedberga. Zawsze punktualny i obowiązkowy policjant, nie zjawia się w pracy, nikogo nie informuje o swojej nieobecności. To nietypowe. Dlatego Kurt, mimo nocnej godziny, tknięty złym przeczuciem, udaje się do jego mieszkania. Choć świeci się światło, nikt nie reaguje. Wtedy wzywa Martinssona i razem włamują się do środka. W salonie na podłodze znajdują ciało swojego kolegi. Ktoś odstrzelił mu głowę z dubeltówki. Początkowo, przez krótki czas, brana jest jeszcze pod uwagę hipoteza samobójstwa, ale technik kryminalistyczny Nyberg szybko wybija im z głowy tę myśl. To było okrutne morderstwo!
Niestety, sprawca nie pozostawił po sobie żadnych śladów. Niczego, co skierowałoby policję na jego trop. Dopiero bardzo dokładne przeszukanie mieszkania daje parę wskazówek. W tajnej skrytce Wallander znajduje zdjęcia. Na jednym widać kobietę, w której wyglądzie jest coś charakterystycznego, choć nieokreślonego, na drugim – grupa przebranych młodych ludzi, wśród których Kurt rozpoznaje… Astrid Hillström. Czyżby więc Svedberg w tajemnicy przed swymi kolegami z pracy prowadził jednoosobowe dochodzenie w sprawie zaginięcia w rezerwacie Hammar? Wallander, Martinsson i Ann-Britt Höglund zabierają się do wyjaśnienia tej zagadki – i wtedy przekonują się, jak mało wiedzieli o człowieku, z którym każdego dnia od lat spędzali tak wiele godzin. Jak się okazuje, Kalle skrywał przed nimi wiele tajemnic i to zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Dochodzi nawet do tego, że Kurt poważnie bierze pod uwagę ewentualność, że to Svedberg mógł być odpowiedzialnym za „zniknięcie” (bo policja wciąż oficjalnie nie wie, co się z nimi stało) Astrid i jej przyjaciół.
W poprzednich powieściach Mankell wykreował bardzo wyrazisty portret Kurta Wallandera. Policjanta po przejściach (vide rozwód z żoną), starającego się po latach odbudować swoje relacje z córką i ojcem, którego śmierć krótko po wspólnej wyprawie do Italii była dla niego potężnym ciosem. Najważniejsze jednak, że Wallander to żaden superhero, ale zwykły człowiek, któremu mocno daje się we znaki niezdrowy tryb życia – prowadzący do nadwagi, nadciśnienia, wreszcie zdiagnozowanej oficjalnie cukrzycy, z którą nie może się pogodzić i którą ukrywa przed współpracownikami. Jakby tego było mało, ostatecznie rozpada się jego związek z Baibą Liepą. Żadna z tych rzeczy nie ułatwia mu pracy. Przeciwnie, sprawia, że staje się rozkojarzony, myśli uciekają mu z głowy, popełnia błędy. A przecież powinien być zdeterminowany jak nigdy wcześniej – zabito jego kolegę i wszystko wskazuje na to, że nie jest to ostatnie słowo mordercy.
Każda z kolejnych powieści Henninga Mankella odnosiła się do konkretnego problemu społecznego, z jakim borykała się w latach 90. ubiegłego wieku Szwecja. W przypadku „O krok” na plan pierwszy wybija się temat homoseksualizmu. Chcąc wyjaśnić sprawę śmierci Svedberga, policjanci z Ystadu są zmuszeni wejść w świat, o którego istnieniu oczywiście wiedzieli, ale z którym dotąd nie mieli do czynienia. Szwedzkiemu prozaikowi wydawało się jednak, że to będzie zbyt mało, aby napędzić fabułę liczącej niemal pięćset stron powieści, dlatego dorzucił inne wątki. Jak chociażby ten dotyczący działalności na terenie Skandynawii tajnego stowarzyszenia przypominającego ezoteryczną sektę religijną. Służy on Mankellowi głównie do tego, by skomplikować akcję, ale sam w sobie wnosi niewiele. Gdyby go zabrakło albo został zastąpiony jakimś innym – czytelnicy na pewno nie czuliby się z tego powodu poszkodowani. Z socjologicznych spostrzeżeń autora na uwagę tym razem zasługują głównie opisy relacji międzypokoleniowych i wizja rozpadających się więzi rodzinnych. Czego zresztą najlepszym dowodem jest także sam Kurt Wallander.
W następnym roku Mankell wydał kolejną powieść ze swoim sztandarowym bohaterem w roli głównej – „Zaporę”, która pierwotnie miała być zwieńczeniem cyklu. Ale nieubłagane prawa rynku i wygłodniali czytelnicy zrobili swoje. W 1999 roku ukazał się zbiór pięciu opowiadań pod wspólnym tytułem „Piramida”. Opisane zostały w nich śledztwa prowadzone przez Kurta przed dochodzeniem przedstawionym w pierwszej części serii, czyli „Mordercy bez twarzy” (1991). Następnie ujrzały jeszcze światło dzienne powieść „Nim nadejdzie mróz” (2002), w której jako policjantka zadebiutowała Linda Wallander, oraz pierwotnie opublikowana tylko w Holandii rozbudowana nowela „Ręka” (2004). Co ciekawe, tę ostatnią pozycję niespełna dekadę później Mankell przerobił i rozwinął. Ostatnim epizodem serii stał się natomiast, opublikowany w 2009 roku, „Niespokojny człowiek”, w którym pisarz – po kilkunastu latach od premiery chyba można o tym wspomnieć? – uśmiercił swojego bohatera.
koniec
11 września 2023

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Przeszczep
Joanna Kapica-Curzytek

30 XI 2023

„Odrzania” to próba reporterskiego ujęcia fenomenu naszych tak zwanych Ziem Odzyskanych. Czym jest tytułowa kraina? I czy w ogóle istnieje?

więcej »

Zaciekła rywalizacja o palmę pierwszeństwa
Marcin Mroziuk

25 XI 2023

Lektura „Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię?” to oczywiście znakomity sposób na dokładniejsze poznanie życia i dokonań słynnego polskiego astronoma. Sporo wrażeń młodym czytelnikom może dostarczyć obserwowanie przygód ich rówieśników, którzy na lekcji historii przenoszą się w czasy Kopernika.

więcej »

PRL w kryminale: Bandycki bildungsroman
Sebastian Chosiński

24 XI 2023

Ostatni z wydanych za życia zmarłego w 1982 roku Tadeusza Żołnierowicza tekstów ukazał się w serii „Ewa wzywa 07…”. To mikropowieść „Od zmroku do zmroku”, w której bydgoski dziennikarz i prozaik ponownie oddał prowadzenie śledztwa w ręce kapitana – oj, przepraszam! już majora – Sieniucia i porucznika Altara. Tym razem próbują oni wytropić obwinianego o kradzież i morderstwo młodego torunianina.

więcej »

Polecamy

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”

Stare wspaniałe światy:

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Uparty glina z Ystad
— Marek Remiszewski

Z tego cyklu

Czcij bliźniego swego!
— Sebastian Chosiński

Tak nieprawdopodobne, że aż przerażające
— Sebastian Chosiński

Zetrzeć uśmiech z twarzy niegodziwca
— Sebastian Chosiński

Biali i czarni – bohaterowie i kanalie
— Sebastian Chosiński

Wallander kontra komunistyczni fundamentaliści
— Sebastian Chosiński

Gliniarz po i w trakcie przejść
— Sebastian Chosiński

Eddie, Gino i Tony
— Sebastian Chosiński

Gliniarz na rowerze
— Sebastian Chosiński

Pozornie bez związku, niemal bez trupa
— Wojciech Gołąbowski

Ohydne anonimy na spokojnej angielskiej wsi
— Wojciech Gołąbowski

Tegoż twórcy

Dom na kościach
— Sebastian Chosiński

Życie może nie jest piękne, ale sens ma
— Sebastian Chosiński

Dies irae Henninga Mankella
— Sebastian Chosiński

Esensja czyta: Sierpień 2012
— Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch

Esensja czyta: Lipiec 2012
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Daniel Markiewicz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Czerwiec 2012
— Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Michał Kubalski, Daniel Markiewicz, Konrad Wągrowski

My name is Wallander. Linda Wallander!
— Sebastian Chosiński

Esensja czyta: Marzec 2012
— Joanna Kapica-Curzytek, Michał Kubalski, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Uwaga na spadające samoloty!
— Sebastian Chosiński

Kraj, który trzeszczy w szwach
— Sebastian Chosiński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.