Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 4 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2021 (3/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)

We wrześniu:
2. Mikis Theodorakis, grecki kompozytor, polityk i działacz na rzecz ochrony praw człowieka i pokoju, za którą to działalność był zresztą nominowany w 2000 roku do Pokojowej Nagrody Nobla. Skomponował ponad setkę piosenek, szereg utworów symfonicznych, kameralnych, kantat i oratoriów, do tego kilka baletów oraz oper. Ale pamiętany będzie głównie z muzyki filmowej – m.in. do „Elektry”, „Serpico” i oczywiście „Greka Zorby”.
6. – Jean-Paul Belmondo, francuski aktor i producent filmowy, początkowo powiązany z Nową Falą. Przeważnie grający twardzieli, największą popularność zdobył rolami w filmach „Do utraty tchu”, „Szpicel”, „Szalony Piotruś”, „Mózg”, „Dubler”, „Wspaniały”, „Zawodowiec” i „Raptus”.
6. – Tomasz Knapik, lektor filmowy, radiowy i telewizyjny. Czytał ścieżki dialogowe do setek filmów dystrybuowanych na VHS, później do filmów i seriali na Polonii 1, Polsacie i Tele 5. Był lektorem Polskiej Kroniki Filmowej. Jego charakterystyczny na co dzień słyszą pasażerowie warszawskich autobusów, tramwajów i metra.
9. – Wiesław Gołas, aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, wykonawca piosenki aktorskiej, jeden z ostatnich wielkich polskich aktorów. Niezapomniany zarówno jako kapitan Sowa z „Kapitana Sowy na tropie” czy Tomasz Czereśniak z „Czterech pancernych i psa”, jak też jako wykonawca „Tupotu białych mew”, „W Polskę idziemy” czy „No co ja ci zrobiłem”.
15. – Doris Piserchia, amerykańska pisarka science fiction. Od 1966 pisała opowiadania, od 1973 powieści – m.in. „Star Rider” (feministyczne przygody amazonki podróżującej na planetę snów poprzez wielowymiarowy wszechświat), „Earthchild” (Ziemia w odległej przyszłości, kiedy nie ma już ludzi) czy „The Spinner” (horror sf o obcych pustoszących Ziemię). W 1983, po śmierci córki, porzuciła pisanie, skupiając się na wychowaniu trzyletniej wnuczki. W Polsce jej twórczość jest nieznana.
16. – Suzanne Lorraine Burce, bardziej znana jako Jane Powell – pod nazwiskiem zapożyczonym od postaci, jaką zagrała w debiucie. Aktorka, piosenkarka i tancerka, która zadebiutowała w wieku 15 lat w musicalu od razu w głównej roli. Wystąpiła – na ogół jako śpiewająca nastolatka, nawet po urodzeniu dziecka – m.in. w „Randce z Judy”, „Królewskim weselu”, „Siedmiu narzeczonych dla siedmiu braci” i „Całej naprzód”. Ściślejszą przygodę z kinem zakończyła w końcówce lat 50.
16. – Clive Sinclair, brytyjski wynalazca i konstruktor, prezes brytyjskiego oddziału Mensy w latach 1980-1997. To jego dziełem były komputery serii Sinclair: ZX-80, ZX-81 i ZX Spectrum, czyli coś, co pozwoliło wielu Polakom po raz pierwszy dowiedzieć się, czym jest gra komputerowa.
21. – Melvin Van Peebles, amerykański twórca filmowy, aktor, pisarz, dramaturg i kompozytor. Ze swoimi filmami „Watermelon Man” (biały rasista pewnego dnia staje się czarny, doświadczając szeregu nieprzyjemności w zupełnie nieoczekiwanych dla niego miejscach) i „Sweet Sweetback’s Baadasssss Song” (czarnoskóry chłopak od sex show pomaga aresztowanemu członkowi Czarnych Panter i odtąd musi uciekać przed policją) jest uważany za prekursora blaxploitation. Ojciec Mario Van Peeblesa.
26. – Ugo Malaguti, tytan włoskiej sceny literackiej SF. Pisarz, wydawca, tłumacz, krytyk i badacz literacki, scenarzysta filmowy. Założyciel wydawnictw Libra, Perseo i Elara, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Nova SF”. W Polsce znany z jednego jedynego opowiadania, i to napisanego na spółkę z Luigim Cozzim – „Śmierć prezydenta”.
koniec
« 1 2 3
24 stycznia 2022

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie taki krautrock straszny: Eins, zwei, drei, vier, fünf…
Sebastian Chosiński

29 IV 2024

Wydawana od trzech lat seria koncertów Can z lat 70. ubiegłego wieku to wielka gratka dla wielbicieli krautrocka. Przed niemal trzema miesiącami ukazał się w niej album czwarty, zawierający koncert z paryskiej Olympii z maja 1973 roku. To jeden z ostatnich występów z wokalistą Damo Suzukim w składzie.

więcej »

Non omnis moriar: Brom w wersji fusion
Sebastian Chosiński

27 IV 2024

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka nierzadko wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj najbardziej jazzrockowy longplay czechosłowackiej Orkiestry Gustava Broma.

więcej »

Nie taki krautrock straszny: Czas (smutnych) rozstań
Sebastian Chosiński

22 IV 2024

Longplayem „Future Days” wokalista Damo Suzuki pożegnał się z Can. I chociaż Japończyk nigdy nie był wielkim mistrzem w swoim fachu, to jednak każdy wielbiciel niemieckiej legendy krautrocka będzie kojarzył go głównie z trzema pełnowymiarowymi krążkami nagranymi z Niemcami.

więcej »

Polecamy

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku

A pamiętacie…:

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku
— Wojciech Gołąbowski

Ryan Paris – słodkie życie
— Wojciech Gołąbowski

Gazebo – lubię Szopena
— Wojciech Gołąbowski

Crowded House – hejnał hejnałem, ale pogodę zabierz ze sobą
— Wojciech Gołąbowski

Pepsi & Shirlie – ból serca
— Wojciech Gołąbowski

Chesney Hawkes – jeden jedyny
— Wojciech Gołąbowski

Nik Kershaw – czyż nie byłoby dobrze (wskoczyć w twoje buty)?
— Wojciech Gołąbowski

Howard Jones – czym właściwie jest miłość?
— Wojciech Gołąbowski

The La’s – ona znowu idzie
— Wojciech Gołąbowski

T’Pau – marzenia jak porcelana w dłoniach
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.