Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 listopada 2023
w Esensji w Esensjopedii

10 naj… Skecze Monty Pythona

Esensja.pl
Esensja.pl
Konrad Wągrowski
Z okazji niedawnej polskiej kinowej premiery „Żywotu Briana” (czy zawsze musimy mieć jakąś okazję?), prezentujemy naszą dziesiątkę najśmieszniejszych skeczy Monty Pythona. Wybór całkowicie osobisty, a zresztą – gdybym to zrobił jutro, pewnie wybrałbym inne. Monty Python jest genialny.

Konrad Wągrowski

10 naj… Skecze Monty Pythona

Z okazji niedawnej polskiej kinowej premiery „Żywotu Briana” (czy zawsze musimy mieć jakąś okazję?), prezentujemy naszą dziesiątkę najśmieszniejszych skeczy Monty Pythona. Wybór całkowicie osobisty, a zresztą – gdybym to zrobił jutro, pewnie wybrałbym inne. Monty Python jest genialny.
10. Sepleniący Piłat („Żywot Briana”)
Poncjusz Piłat uwalnia Błajana
Poncjusz Piłat uwalnia Błajana
„Uwolnić Błajana” – woła Piłat i nie łozumie, że ludzie z nabijają się z niego, podsuwając mu imiona, w któłych występuje „r”, aby móc słyszeć jego złą wymowę. Nie łozumie tego też przyjaciel Piłata Kutas Wielgus (w innym tłumaczeniu Chujus Maksimus lub Wielgus Fiutas – oryginalnie Biggus Dickus).
9. Budynie z kosmosu wygrywają Wimbledon („Latający Cyrk”)
W tajemniczy sposób ludzie zmieniani są w Szkotów. Okazuje się, że jest to inwazja z kosmosu. Budynie z planety Skyron w galaktyce Andromedy chcą wygrać turniej tenisowy na Wimbledonie. A właśnie Szkoci są całkowitymi tenisowymi beztalenciami. Mimo to jeden z nich, pan Angus Podgorny, podejmuje walkę… Niestety, kosmiczny budyń zwycięża. Urocze.
8. Oddział samobójczy Ludowego Frontu Judei („Żywot Briana”)
Oddział samobójczy przychodzi pod krzyż, na którym wisi Brian. Po czym cały oddział …przebija się mieczami. Umierają ze słowami „Ale im pokazaliśmy!”.
7. Potwór i Święty Granat Ręczny z Antiochii („Święty Graal”)
Potwór
Potwór
Wejścia do groty, w której są wskazówki co do położenia Świętego Graala, strzeże potwór. Tak mówią. Tymczasem dzielni rycerze widzą jedynie królika. On to jednakże okazuje się być potworem i dziesiątkuje poszukiwaczy Graala. Potwora może pokonać jedynie Święty Granat Ręczny z Antiochii. Jak mówi Księga Uzbrojeń:
Królik w akcji
Królik w akcji
„I Święty Attyla wzniósł granat ręczny i rzekł: »O Panie, pobłogosław ten granat ręczny, który rozedrze wrogów Twych na kawałki, w Twoim miłosierdziu.« A Pan rzekł: »Najpierw wyjmij Świętą Zawleczkę. Wtedy musisz do trzech zliczyć musisz, nie mniej, nie więcej. Trzy to liczba do jakiej masz liczyć i liczbą do której będziesz liczyć jest trzy. Cztery nie będzie tą liczbą, ani nie będzie nią dwa…«”. Itd. itd.
Oczywiście Święty Granat przyniósł spodziewany efekt.
6. Ministerstwo głupich kroków („Latający Cyrk”)
W drodze do Ministerstwa Głupich Kroków
W drodze do Ministerstwa Głupich Kroków
Jeden z najsłynniejszych skeczy, chyba każdy go zna, więc co ja tam będę opowiadał. A zresztą – i tak to trzeba zobaczyć. Skecz oczywiście wiecznie aktualny, bo większość ministerstw sprawia wrażenie „głupich kroków”.
5. Przeprawa przez most („Święty Graal”)
Król Artur, sir Galahad, sir Robin, się Lancelot i sir Bedevere chcą przeprawić się przez most, kontynuując poszukiwania świętego Graala, rzecz jasna. Na ich drodze staje strażnik, żądając odpowiedzi na 3 pytania. Sir Lancelot dostaje pytania – „Kim jesteś?”, „Jaki jest twój cel?”, „Jaki jest twój ulubiony kolor?” - i przechodzi. Po nim się Robin, który niespodziewania na trzecie pytanie dostaje „Jaka jest stolica Asyrii” – i spada w przepaść. Podobnie sir Galahad, który nie udziala prawidłowej odpowiedzi na pytanie o swój ulubiony kolor. Ale już król Artur na pytanie o prędkość lotu jaskółki, odbija piłeczkę „Europejskiej czy afrykańskiej?”. Strażnik nie wie – i spada w przepaść. Na pytanie o to, skąd wie tyle o jaskółkach, Artur skromnie stwierdza „Takie rzeczy się wie, gdy się jest królem”.
4. Drwal i dziewczyna („Latający Cyrk”)
Jestem drwalem i jestem ok
Jestem drwalem i jestem ok
Michael Palin śpiewa piękną piosenkę o urokach pracy drwala „Jestem drwalem i jestem okej! Śpię całą noc i pracuję cały dzień!” Akompaniuje mu chór Kanadyjskiej Policji Konnej, a na szyi wisi mu piękna dziewczyna. Konsternację jednak budzą dalsze słowa piosenki: „Ubieram żeńskie ciuszki i włóczę się po barach”. A gdy padają słowa „Ścinam drzewa, noszę wysokie obcasy, pończochy i biustonosz. Chciałbym być dziewczynką, jak moja droga mama” Kanadyjska Konna rozchodzi się w zgorszeniu, a dziewczyna wpada w płacz.
3. Hiszpańska Inkwizycja. („Latający Cyrk”)
Nikt nie spodziewa się Hiszpańskiej Inkwizycji
Nikt nie spodziewa się Hiszpańskiej Inkwizycji
„Nikt nie spodziewa się Hiszpańskiej Inkwizycji. Naszą główną bronią jest zaskoczenie …zaskoczenie i strach… strach i zaskoczenie… Naszymi dwoma broniami są strach i zaskoczenie …i bezlitosna skuteczność. Naszymi trzema broniami jest strach, zaskoczenie, bezlitosna skuteczność i fanatyczne oddanie papieżowi. Naszymi czterema… Nie – wśród naszych głównych broni mam takie elementy jak zaskoczenie, strach… Ech, wejdę jeszcze raz.”
2. Pan Creozot („Sens życia”)
Do francuskiej restauracji wchodzi monstrualnie gruby pan Creozot. Właściciel grzecznie
Pan Creozot je obiad
Pan Creozot je obiad
pyta co podać. „Wiadro” – pada odpowiedź – „będę rzygał”. Co też się dzieje – pan Creozot rzyga do wiadra, na podłogę, na sprzątaczkę, na siebie samego, na kartę dań. Po czym zamawia ogromny posiłek, prosząc o wymieszanie wszystkiego w wiadrze. Po zjedzeniu dostaje jeszcze mały miętowy cukierek – to przechyla czarę. Pan Creozot eksploduje, a rzygowiny oblewają wszystkich gości w restauracji. Cudowna, jedna z najobrzydliwszych scen w historii kina.
1. Najśmieszniejszy dowcip świata („Latający Cyrk”)
Eric Scribbler czyta swój dowcip. To jego ostatnie chwile.
Eric Scribbler czyta swój dowcip. To jego ostatnie chwile.
Ernest Scribbler wymyślił dowcip tak zabawny, że każdy kto go usłyszał, umierał ze śmiechu. Pierwszą ofiara dowcipu padł sam autor i jego matka. Policjantom nie pomógł nawet chór zawodzący żałobne pieśni. Ponieważ trwała wojna postanowiono wykorzystać dowcip do celów militarnych. Grupa tłumaczy przełożyła go na niemiecki – każdy z nich tłumaczył jedno słowo. Jeden przez nieuwagę zobaczył dwa słowa i trafił do szpitala na kilka miesięcy… Siła rażenia dowcipu na froncie była piorunująca – mamy możliwość obserwować żołnierzy brytyjskich w akcji. Pada rozkaz „Dowcip wyjąć! Dowcip odczytać!”. Nerwowe szepty po stronie niemieckiej. Chichoty. Śmiech. Żołnierze padają, opętańczo się śmiejąc…
Niemcy próbują wymyślić swoją wersję dowcipu, ale ich próby nie dają efektu.
Po wojnie dowcip zostaje pochowany z honorami. Na grobie widnieje inskrypcja – „Nieznanemu dowcipowi”.
Dla zainteresowanych – oto niemieckie tłumaczenie dowcipu. Uwaga! Podchodzić z najwyższą ostrożnością! Jeśli znacie niemiecki – nie czytać!
„Wenn ist das Nunstuck git und Slotermeyer? Ja! …Beierhund das Oder die Flipperwaldt gersput.“
Pozostaje nam jeszcze wersja niemiecka. Można czytać, jej siła rażenia była znikoma:
„Der ver zwei peanuts valking down der strasse and von vas …assaulted! Peanut! Ho-ho-ho-ho.” (w przekładzie: “Zwei orzechen szli ulica. I ein był …zastrzelony! Orzech! Ho-ho-ho-ho.”). Ten dowcip nie spełnił oczekiwań.
Najśmieszniejszym dowcipem kończymy naszą dziesiątkę. Ten skecz jest tylko trochę mniej śmieszny od samego dowcipu – i całe szczęście.
Dziesiątka wybrana. Zaraz! A pisanie „Rzymianie do domu”? A Ponury Kosiarz? A wyprawa na Kilimandżaro? A Rycerze Mówiący „Ni”? A rozmówki angielsko – węgierskie? A skecz o brudnym widelcu? A „Wichrowe wzgórza” nadawane kodem flagowym? Chyba zaczynamy szukać okazji na następną dziesiątkę.
koniec
17 czerwca 2004

Komentarze

11 III 2010   14:25:56

Ja tam bym dał same pierwsze miejsca, niewiele rzeczy MP zasługuje na drugie miejsce, a już na trzecie to trzeba by szukać chyba ze świeczką w stogu siana! ;) LOL!

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Uparty inspektor
Sebastian Chosiński

28 XI 2023

Chociaż o brytyjskim dramatopisarzu i prozaiku Patricku Hamiltonie dzisiaj już mało kto pamięta, wielbiciele klasycznych thrillerów psychologicznych sprzed dekad powinni kojarzyć przynajmniej dwie z jego sztuk, które dotarły do Hollywoodu – „Gasnący płomień” oraz „Sznur”. Ta pierwsza doczekała się także inscenizacji w ramach Teatru Sensacji „Kobra”, a reżysersko odpowiadał za to… Andrzej Łapicki.

więcej »

Z filmu wyjęte: Dysonans motoryzacyjny
Jarosław Loretz

27 XI 2023

Zdarza się, że za jednym zamachem twórcy oferują widzowi wizję całkiem trafioną, jak i kompletnie chybioną. Na przykład w kwestii rozwoju motoryzacji.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Wielopiętrowe kłamstwo, okrutna prowokacja
Sebastian Chosiński

21 XI 2023

Joseph Conrad to – bez wątpienia – najwybitniejszy polski pisarz, który tworzył w innym niż polski języku. Choć przynależy do literatury angielskiej, chętnie podkreślamy jego pochodzenie. Zwłaszcza że po 1918 roku rozważał nawet powrót do ojczyzny, która odzyskała niepodległość. „Tajny agent” to jedna z jego powieści psychologiczno-sensacyjnych. W 1974 roku doczekała się inscenizacji w ramach telewizyjnego Teatru Sensacji.

więcej »

Polecamy

Dysonans motoryzacyjny

Z filmu wyjęte:

Dysonans motoryzacyjny
— Jarosław Loretz

Obrandowani
— Jarosław Loretz

Na wywczasie
— Jarosław Loretz

W kupie raźniej
— Jarosław Loretz

Proszę szanownej wycieczki
— Jarosław Loretz

Och jej, ja tu faktycznie mam tatuaż
— Jarosław Loretz

Proszę oddać mi kapelusz. W środku tkwi połowa mojego czerepu
— Jarosław Loretz

Superman z napędem kobiecym
— Jarosław Loretz

Warzywny dramat
— Jarosław Loretz

Międzygwiezdne fotele w natarciu
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Inne recenzje

100 najlepszych komedii wszech czasów
— Esensja

O przewybornej kpinie
— Marcin Łuczyński

Z tego cyklu

10 naj… : 10 roztańczonych kadrów
— Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

10 największych rozczarowań muzycznych 2021 roku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

30 najlepszych płyt 2021 roku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

10 naj… : Najseksowniejsze okładki z udziałem Mary Jane
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

10 naj...: Dzień Nauczyciela
— Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

10 najśmieszniejszych lub najdziwniejszych książkowych scen ze zwierzętami
— Esensja

10 naj… : Zwierzęta
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

10 naj…: 11 twarzy jesieni
— Esensja

10 naj...: Żółty, jesienny liść
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

10 najlepszych slasherów komediowych
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Tegoż autora

Kosmiczny redaktor
— Konrad Wągrowski

Po komiks marsz: Maj 2023
— Sebastian Chosiński, Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Statek szalony
— Konrad Wągrowski

Kobieta na szczycie
— Konrad Wągrowski

Przygody Galów za Wielkim Murem
— Konrad Wągrowski

Potwór i cudowna istota
— Konrad Wągrowski

Migające światła
— Konrad Wągrowski

Śladami Hitchcocka
— Konrad Wągrowski

Miliony sześć stóp pod ziemią
— Konrad Wągrowski

Tak bardzo chciałbym (po)zostać kumplem twym
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.