Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Najlepsze komiksy 2018 roku - nominacje

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 3 »
Tradycyjnie już, przedstawiamy Wam listę najlepszych premier komiksowych minionych 12 miesięcy zdaniem redakcji Esensji. W tym roku wybraliśmy 42 pozycje, na które będziecie mogli zagłosować, by ustalić listę czytelniczą.

Esensja Komiks

Najlepsze komiksy 2018 roku - nominacje

Tradycyjnie już, przedstawiamy Wam listę najlepszych premier komiksowych minionych 12 miesięcy zdaniem redakcji Esensji. W tym roku wybraliśmy 42 pozycje, na które będziecie mogli zagłosować, by ustalić listę czytelniczą.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Armie zdobywcy” to niestarzejąca się klasyka. Intrygujące opowieści w połączeniu z niezwykle szczegółową kreską Jean-Claude Gala pozwalają przenieść się do innego świata. Podczas lektury można w pełni cieszyć się zapierającymi dech w piersiach wizjami fantastycznych krain, oraz niezwykłych budowli, w których skrywają się mroczne, pradawne tajemnice.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Na drugi tom „Bernarda Prince’a” przyszło nam czekać ponad rok, ale było warto. Dostajemy bowiem kolejny wypełniony akcją album zawierający pięć klasycznych, świetnie narysowanych opowieści przygodowych. Dodatkowo znów możemy poczytać sobie o kulisach pracy nad tą serią oraz funkcjonowaniu magazyny „Tintin”. Dla wszystkim miłośników klasycznych komiksów pozycja obowiązkowa.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Autorzy „Bękartów z południa” długo budowali napięcie. Bezpośrednia kontynuacja fatalnej konfrontacji Earla Tubba z Eulessem Bossem opisanej w pierwszym tomie serii znalazła się dopiero w tomie czwartym. W międzyczasie, czyli w tomie drugim i trzecim, zapoznawaliśmy się przeszłością trenera Rebeliantów oraz zawieraliśmy znajomość z kilkoma innymi postaciami. Po lekturze tomu czwartego można jednak stwierdzić, że każda z tych wcześniejszych opowieści wiele wniosła do obrazu całości. W znacznej mierze to właśnie dzięki nim czwarty tom, w którym dochodzi wreszciedo spotkania Roberty Tubb z mordercą jej ojca, wypada tak efektownie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Chłopaki z dwudziestego wieku” to manga zawierająca wszystkie najlepsze cechy twórczości Naoki Urasawy. Mamy tu doskonale skonstruowaną fabułę, wielowątkową narrację, świetnie rozpisanych bohaterów i efektowne rysunki. Można śmiało powiedzieć, że kolejne dzieło japońskiego mistrza po prostu nie ma słabych stron. Dbałość o najdrobniejsze szczegóły świadczy o tym, że autor nie chce zawieść zaufania, jakim obdarzają go czytelnicy. Ktoś, kto ma za sobą lekturę innych serii Urasaway – na przykład „Monstera”, czy „Pluto” – znajdzie w tym komiksie doskonale sobie znane właściwości, ale w jeszcze lepszym wydaniu. Osoby, które natomiast od „Chłopaków” zaczną przygodę z dorobkiem tego mistrza mangi, bez wątpienia sięgną po jego inne dostępne na naszym rynku mangi.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Najprawdopodobniej ten komiks nie ukazałby się po polsku, gdyby nie popularność Kolekcji Conan Barbarzyńca publikowanej przez Hachette. Bardzo dobrze jednak się stało, że Egmont sięgnął po wersję przygód Cymeryjczyka spod skrzydeł Dark Horse Comics, ponieważ zupełnie inaczej podchodzi ona do życiorysu barbarzyńcy, niż publikacje Marvela. Przede wszystkim opowiada go chronologicznie, uzupełniając licznymi wątkami spoza kanonu. Do tego dochodzi intrygująca oprawa graficzna, a zwłaszcza nagrodzona nagrodą Eisnera kolorystyka.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jeff Lemire proponuje kolejną refleksyjną opowieść o wyobcowaniu i samotności. Tym razem jednak wszystko rozgrywa się w scenerii science-fiction, a samotnym i wyobcowanym bohaterem jest… robot. Komiks usatysfakcjonuje wszystkich sympatyków dobrych opowieści science-fiction, którzy odnajdą w nim wiele elementów znanych z mniej lub bardziej klasycznych historii. Scenarzysta bez wątpienia inspiruje się klasyką gatunku, ale tworzy całkowicie autorską i niepowtarzalną wizję świata, a raczej światów, w których ludzie i roboty próbują żyć jakoś obok siebie. Intrygująca fabuła sprawia, że komiks czyta się doskonale, a dzięki pięknym akwarelowym planszom Dustina Nguyena chciałoby się do niego wracać, co chwila, tylko po to, by podziwiać kunszt rysownika.
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Komiks, który „ucząc bawi” i robi to naprawdę w bardzo dobrym stylu. Z wyglądu nieco niepozorny ale bardzo przyzwoicie wydany, to prawdziwa perełka dla nastoletnich fanów prehistorycznych gadów. Na tytułowe dinozaury (i inne prehistoryczne gady) patrzymy nie z perspektywy ich rozwoju i ewolucji na Ziemi a z perspektywy rozwoju wiedzy na ich temat.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Historia opowiedziana w „Ghost Money” jest przedstawiona na tle bardzo solidnie zbudowanego świata i to na wszystkich praktycznie poziomach. Akcja komiksu rozpoczyna się od mocnego uderzenia i praktycznie przez cały czas (a grubość albumu robi wrażenie) nie spada poniżej pewnego poziomu. Owszem, można zarzucić autorom pewne propagandowe zacięcie ale jako komiks – mocna rzecz.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Niepokojący, leniwy klimat osady, która znajduje się w środku Stanów Zjednoczonych, a wydaje się jakby leżała na końcu świata. Ciekawie zarysowane postacie i gęstniejąca atmosfera, sprawiają, że od lektury komiksu nie sposób się oderwać. Do tego dochodzą ciekawe ilustracje, zahaczające momentami o symbolikę i niebanalna kolorystyka, na pierwszy rzut oka sprawiająca wrażenie bezładnych plam, a w istocie tworząca intrygujące, dokładnie przemyślane mozaiki.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Drugi tom opowieści opowieść o Norgalu Dekapitatorze jest równie dobry jak poprzedni. Tym razem nasz bohater wspólnie z nieodłączną głową Agathy Błękitnej Wiedźmy odwiedza tytułową Karmazynową Wieżę i bierze udział w śmiertelnie niebezpiecznym turnieju. To przypowieść o odwadze, uczciwości i przyjaźni podana w konwencji fantasy, ale nie ma w niej jakiegoś nachalnego filozofowania czy podejmowania na siłę wydumanych, egzystencjalnych problemów. „Head Lopper” pozostaje przede wszystkim doskonale skomponowaną, pełną akcji opowieścią, którą czyta się jednym tchem.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Tanabe Gou w udany sposób kontynuuje swoją przygodę z mroczną prozą Howarda Phillipsa Lovecrafta. Tym razem autor wziął na warsztat jedną z jego najbardziej znanych opowieści. Pierwszy tom „W górach szaleństwa” to prawdziwy graficzny majstersztyk. Artysta w doskonały sposób kreuje fascynując i niebezpieczne krajobrazy Antarktydy, przefiltrowane przez wyobraźnię samotnika z Providence. Oczywiście konieczne były pewne modyfikacje, żeby przełożyć tę pozbawioną dialogów narrację na język komiksu. Na szczęście w niczym nie popsuło to atmosfery grozy wykreowanej przez Lovecrafta, a przydało tej historii nieco dynamiki.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Przezabawny i zarazem niebywale inteligentny pastisz komiksów superbohaterskich. Mark, syn największego herosa na Ziemi, próbuje iść w ślady ojca i jako „Invincible” zmaga się kosmicznymi superłotrami, pierwszą miłością, szkolnymi problemami i po prostu nastoletnim życiem. Robert Kirkman gra konwencją jak wirtuoz – miłośnicy gatunku nie mogą nie docenić tej historii.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Trzeci tom serii prezentującej bohaterskie czyny Ireny Sendlerowej przynosi ogromną dawkę emocji i wzruszeń. Akcja komiksu nie jest prowadzona linearnie – raz po raz przenosimy się do różnych punktów czasowych i trzeba sporej koncentracji, by uchwycić wszystkie te przejścia i odpowiednio usytuować poszczególne zdarzenia. Poszczególne zdarzenia śledzimy albo z perspektywy uratowanej przez Sendlerową Astar, albo – samej tytułowej bohaterki komiksu. Niezmienny natomiast jest baśniowo-mityczny ton, w jakim utrzymana jest ta opowieść o niezwykłej odwadze i prawdziwym bohaterstwie. Dzięki temu komiks ma szansę zainteresować czytelnika i zachęcić do samodzielnego poszukiwania informacji o Irenie Sendlerowej oraz jej działalności.
1 2 3 »

Komentarze

11 I 2019   20:49:27

Armie Zdobywcy
Bernard Prince
Luc Orient
Najemnik
Opowieści o niedoskonałej przyszłości

Klasyka komiksu europejskiego dzięki realistycznej, szczegółowej i dopracowanej warstwie graficznej odstawia współczesną konkurencję o cały dystans. Z drugiej strony nowsze komiksy mają z reguły ciekawsze, mniej naiwne i "komiksowe" scenariusze. Jednak stawiam na rysunek bo to jego poziom decyduje czy kupuję komiks.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Niedzielny krytyk komiksów: Śrubełek? Głowadzik?
Marcin Osuch

28 IV 2024

Każdy smok ma swój słaby punkt ukryty pod którąś z łusek. Tak było ze Smaugiem z „Hobbita”, tak było też ze smokiem z przygód Jonki, Jonka i Kleksa. A że w przypadku tego drugiego chodziło o wentyl do pompki? Na tym polegał urok komiksów Szarloty Pawel.

więcej »

Niekoniecznie jasno pisane: Jedenaście lat Sodomy
Marcin Knyszyński

21 IV 2024

Większość komiksów Alejandro Jodorowsky’ego to całkowita fikcja i niczym nieskrępowana, rozbuchana fantastyka. Tym razem jednak zajmiemy się jednym z jego komiksów historycznych albo może „historycznych” – fabuła czteroczęściowej serii „Borgia” oparta jest bowiem na faktycznych postaciach i wydarzeniach, ale potraktowanych z dość dużą dezynwolturą.

więcej »

Komiksowe Top 10: Marzec 2024
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

17 IV 2024

W 24 zestawieniu najlepiej sprzedających się komiksów, opracowanym we współpracy z księgarnią Centrum Komiksu, czas się cofnął. Na liście znalazły się bowiem całkiem nowe przygody pewnych walecznych wojów z Mirmiłowa i ich smoka… Ale, o dziwo, nie na pierwszym miejscu.

więcej »

Polecamy

Jedenaście lat Sodomy

Niekoniecznie jasno pisane:

Jedenaście lat Sodomy
— Marcin Knyszyński

Batman zdemitologizowany
— Marcin Knyszyński

Superheroizm psychodeliczny
— Marcin Knyszyński

Za dużo wolności
— Marcin Knyszyński

Nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje
— Marcin Knyszyński

„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński

Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż twórcy

Miasto grzechu i występku
— Sebastian Chosiński

Konflikt pokoleń
— Sebastian Chosiński

Gryź, żuj, przełykaj!
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Brudny Harry w świecie „Pulp Fiction”
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pożegnanie
— Marcin Osuch

Finał, na jaki czekaliśmy
— Andrzej Goryl

Zbliżając się do finału
— Andrzej Goryl

Serce na dłoni
— Paweł Ciołkiewicz

Kuźnia, kowadło, gromy, pioruny, błyskawice
— Marcin Osuch

Stworzyć coś godnego uwagi
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.