Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 14 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Koncert marzeń: Rammstein

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 »
Już dziś w ramach pierwszej edycji festiwalu Capital of Rock we Wrocławiu wystąpią tacy artyści, jak Limp Bizkit, Gojira (zamiast zapowiadanego Bullets For My Valentine) i Rammstein. Z tej okazji prezentujemy listę wyczekiwanych przez nas utworów, które mogliby zagrać ci ostatni.

Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jacek Walewski

Koncert marzeń: Rammstein

Już dziś w ramach pierwszej edycji festiwalu Capital of Rock we Wrocławiu wystąpią tacy artyści, jak Limp Bizkit, Gojira (zamiast zapowiadanego Bullets For My Valentine) i Rammstein. Z tej okazji prezentujemy listę wyczekiwanych przez nas utworów, które mogliby zagrać ci ostatni.
„Sonne”
Jacek Walewski: Początek nieoczywisty (bo jak tu otwierać występ od razu największym hitem?), ale tak powinien rozpoczynać się koncert jednej z najdziwniejszych grup w historii mainstreamowego rocka. Odliczanie na początku utworu doprowadza nas do jednego z najbardziej mocarnych i bezwzględnych riffów w całej dyskografii Niemców. Po niemal recytowanych zwrotkach mamy zaś refren, który wyniósł Rammstein na listy przebojów i sprzedał płytę „Mutter” w milionowym nakładzie.
Pi: Nie będę ukrywał, że jest to mój ulubiony album grupy i gdyby koncert zaczął się od „Sonne”, oszalałbym i już chyba nie wyszedł z kotła pod sceną. W przypadku Rammsteina nie martwiłbym się o frekwencję na koncercie po zagraniu na otwarcie największego hitu. Oni mają ich jeszcze sporo. A przynajmniej nikt nie będzie się darł przez dwie godziny po każdym kawałku, że chce „Sonne”, jak na Kulcie, kiedy zawsze ktoś domaga się „Polski” (choć od zawsze grają ją na bis).
„Mein Teil”
J.W: Po „Mutter” fani zaczęli zastanawiać się, w jakim kierunku ich idole pójdą na kolejnej płycie. Marketingowa logika nakazywałaby nagranie albumu jeszcze bardziej melodyjnego. Muzycy zaś… tak właśnie zrobili! Do tego z wrodzonej przewrotności na numer promujący „Reise, Reise” wybrali „Mein Teil”, który odwołuje się do mroczniejszego oblicza grupy. Pamiętam, że wtedy zdecydowanie mnie tym rozczarowali, dziś uważam tą kanibalistyczną pieśń za jeden z jaśniejszych punktów w historii Tilla Lindemanna i spółki. Choć uczciwie trzeba przyznać, że pasuje do całości albumu, z którego pochodzi, jak pięść do nosa.
Pi: Tak, też pamiętam, że mnie z początku nie ruszył ten kawałek, a teraz jest jednym z moich ulubionych. To kolejny koncertowy pewniak, któremu towarzyszy spektakularna scenografia. Zgodnie ze zwyczajem na scenie powinien pojawić się ogromny gar, w którym Till Lindemann podgotowywałby kolegę Flake’a (przypomnijmy, że chodzi o klawiszowca).
„Ich Tu Dir Weh”
Pi: A tu reprezentant ostatniej płyty zespołu, którą akurat uważam za jedną z najsłabszych (w sumie gorszy jest chyba tylko debiut), niemniej trafiło się na niej kilka smaczków… Choć nie wszędzie, albowiem „Ich Tu Dir Weh” znalazł się na cenzurowanym i w specjalnych wydaniach krążka, zaaprobowanych przez niemiecką instytucję mającą chronić dzieci przed szkodliwymi treściami (Bundesprüfstelle für jugendgefährdende Medien) usunięto go z tracklisty (a także zdjęcie z wkładki, na którym Till bije kobietę). A wracając do koncertu, to jeśli wszystko poszłoby zgodnie z planem, tym razem biedny Flake zostałby wrzucony przez Tilla do wanny i obsypany iskrami.
J.W.: Cóż, tu różnimy się w ocenie ostatniej płyty, którą mimo wszystko lubię. Kawałek posiada też ciekawy tekst z sado-masochistycznym wątkiem. Chętnie usłyszę wersję live. Warto też przypomnieć sobie teledysk…
„Keine Lust”
Pi: Cudowny utwór, bez którego nie wyobrażam sobie koncertu. To równomierne okładanie perkusji na dwie stopy wywołuje u mnie ciarki. Do tego to po prostu świetny, melodyjny kawałek, któremu nie potrzeba spektakularnych kreacji scenicznych, by uwieść publiczność.
J.W.: Do mnie nie trafia, ale niech Ci będzie… Zresztą, jak już kiedyś wspominaliśmy, każdy zespół musi mieć w setliście numer, w czasie którego można zaliczyć WC.
Pi: Nie mów tylko, że nie podobał ci się klip z grubasami! Charakteryzacja lepsza niż w „Grubym i chudszym”.
„Sehnsucht”
J.W.: Tytułowe nagranie z drugiej płyty zespołu nie jest jakoś stawiane koło jego największych klasyków.
Pi: Tak, ale na koncertach dość często się pojawiało (ostatnio trochę rzadziej). Potraktowałbym to jako ukłon w stronę najwierniejszych fanów, którzy nie liczą jedynie na singlowe pewniaki. Poza tym jako Polacy powinniśmy czuć pewien sentyment do tego kawałka, który dał tytuł całej płycie – przede wszystkim za miłą dedykację po polsku, jaka pojawia się na początku naszej edycji krążka.
J.W.: Mam wrażenie, że panowie z Rammstein ogólnie nas lubią, choć germańskie wychowanie nie pozwala im na zbytnie pokazywanie emocji. Numer to zaś petarda!
Pi: To pewnie dlatego, że jako jedni z pierwszych poznaliśmy się na ich geniuszu. Byliśmy trzecim po Szwajcarii i Czechach (wpadli tam dwa dni wcześniej) krajem, do którego przyjechali (jako support Clawfinger w 1995 roku).
„Eifersucht”
J.W.: Zdecydowanie niesprawiedliwie zapomniany industrialny utwór z „Sehnsucht”. Nie wiedzieć czemu nie był zbytnio ani promowany w mediach ani w czasie występów.
Pi: Może właśnie zbyt industrialny? Co prawda nie robiłbym sobie specjalnych nadziei, że ten kawałek się pojawi na zbliżającym się koncercie, ale byłoby miło.
„Buck Dich”
Pi: I kolejny reprezentant „Sehnsucht”…
J.W.: Rammstein w najbardziej ekstremalnej formie. Ostry tekst opowiadający o seksie z przypadkowo poznaną osobą (lub prostytutką) w czasie koncertów korespondował zawsze ze sceną odgrywaną przez Tilla, której ważnym rekwizytem był… sztuczny członek. I pomyśleć, jakie kontrowersje kilka lat później wywoływał w mediach inny szlagier zespołu o wdzięcznym tytule „Pussy”. Obrońcy moralności zdecydowanie nie docenili „Buck Dich”! Tu naprawdę jest ostro i ordynarnie. Pomijając liryk utwór napędza riff, który gruchocze kości i wbija w ziemie. W czasie wykonu na żywo publice lekko nie będzie…
Pi: Myślę, że ten element sprawia, że „Buck Dich” jest jednym z najbardziej niezapomnianych momentów show. Niemniej ostatnio zespół porzucił go na rzecz wspomnianego „Pussy”.
„Mann Gegen Mann”
Pi: Przeskakujemy do albumu „Rosenrot”, kolejnego, który jest moim faworytem. Jest równie przebojowy co „Reise, Reise”, ale cechuje go zdecydowanie mocniejsze brzmienie, czego dowodem jest „Mann Gegen Mann”. Ładna melodia i spokojne zwrotki skontrastowano z wybuchowym, industrialnym refrenem. Nie przeszkadzałby mi nawet brak specjalnych efektów wizualnych w czasie wykonywania go na żywo.
J.W.: Wiesz, dla mnie „Rosenrot” to taki odpowiednik „Reload” wiadomo kogo. Jest jednak słabiej niż na „Reise, Reise”, ale wśród paru perełek jest omawiany numer.
Pi: „Reload” też jest lepszy od „Load”.
„Strib Nicht Vor Mir/Don’t Die Before I Do”
J.W.: Próba nagrania rammsteinowego „Nothing Else Matters”? Jeśli tak, to zdecydowanie udana. Tylko dlaczego zespół i wytwórnia nie promowali tej ballady w mediach?
Pi: Na koncertową prezentację też bym raczej nie liczył, bo Rammstein raczej nie wykonuje tego utworu na żywo. Aczkolwiek w tym miejscu przydałaby się chwila oddechu. W końcu jak długo można się kotłować w tłumie pod sceną.
„Mein Herz Brennt”
Pi: Po chwili uspokojenia rozkręcany zabawę na nowo. Startujemy spokojnie, ale za chwilę uderza nas fala mocarnych dźwięków – miażdżącego riffu z towarzyszeniem równie zrywających czapki z głów partii smyczków. Oto przykład jak na albumie „Mutter” Rammstein rozwinął skrzydła, wychodząc z industrialnej niszy.
J.W.: A widzisz, a ja nie obrażę się za wersję akustyczną tego numeru, którą zespół promował parę sezonów temu odświeżając „Mein…”.
1 2 »

Komentarze

27 VIII 2016   09:01:34

Rammstein, Limp Bizkit... Widzę, że muzyczne paździerze nadal w modzie

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie taki krautrock straszny: Średnio udane lądowanie
Sebastian Chosiński

13 V 2024

W połowie lat 70. zespół Can zmienił wydawcę. Amerykanów z United Artists zastąpili Brytyjczycy z Virgin. Pierwszym albumem, jaki ujrzał światło dzienne z nowym logo na okładce, był „Landed” – najsłabszy z wszystkich dotychczasowych w dorobku formacji z Kolonii.

więcej »

Non omnis moriar: Jak to jest płynąć „trzecim nurtem”…
Sebastian Chosiński

11 V 2024

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka nierzadko wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj album z „trzecionurtowymi” kompozycjami Pavla Blatnego w wykonaniu Orkiestry Gustava Broma.

więcej »

Nie taki krautrock straszny: Od krautu do minimalistycznego ambientu
Sebastian Chosiński

6 V 2024

Pierwsza nagrana po rozstaniu z wokalistą Damo Suzukim płyta Can była dla zespołu próbą tego, na co go stać. Co z tej próby wyszło? Cóż, „Soon Over Babaluma” nie jest może arcydziełem krautrocka, ale muzycy, którzy w składzie pozostali, czyli Michael Karoli, Irmin Schmidt, Holger Czukay i Jaki Liebezeit, na pewno nie musieli wstydzić się jej.

więcej »

Polecamy

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku

A pamiętacie…:

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku
— Wojciech Gołąbowski

Ryan Paris – słodkie życie
— Wojciech Gołąbowski

Gazebo – lubię Szopena
— Wojciech Gołąbowski

Crowded House – hejnał hejnałem, ale pogodę zabierz ze sobą
— Wojciech Gołąbowski

Pepsi & Shirlie – ból serca
— Wojciech Gołąbowski

Chesney Hawkes – jeden jedyny
— Wojciech Gołąbowski

Nik Kershaw – czyż nie byłoby dobrze (wskoczyć w twoje buty)?
— Wojciech Gołąbowski

Howard Jones – czym właściwie jest miłość?
— Wojciech Gołąbowski

The La’s – ona znowu idzie
— Wojciech Gołąbowski

T’Pau – marzenia jak porcelana w dłoniach
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

Z tego cyklu

Guns N’Roses
— Jacek Walewski, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Slayer
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jacek Walewski

Iron Maiden
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jacek Walewski

Linkin Park
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jacek Walewski

Black Sabbath
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jacek Walewski

Metallica
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jacek Walewski

Tegoż autora

Napoleon i jego cień
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Maska kryjąca twarz mroku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Włoski Kurosawa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Palec z artretyzmem na cynglu
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Magia i Miecz: Z niewielką pomocą zagranicznych publikacji
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Idź do krateru wulkanu Snæfellsjökull…
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Komiksowe Top 10: Marzec 2024
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

I ty możesz być Kubą Rozpruwaczem
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Po komiks marsz: Kwiecień 2024
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

My i Oni
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.