Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 6 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Muzyka

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

muzyczne (wybrane)

więcej »

Zapowiedzi

muzyczne

więcej »

Pożegnania 2020 (2/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)

W maju:
3. – Dave Greenfield, brytyjski klawiszowiec i wokalista, od 1975 roku aż do śmierci związany z zespołem The Stranglers. Współautor muzyki do wielu przebojów grupy, w tym „Golden Brown”, „Always the Sun”, „Peaches” i „Big Thing Coming”.
5. – Millie Small, jamajska wokalistka i autorka piosenek. W historii muzyki rozrywkowej zapisała się tak naprawdę jednym przebojem, „My Boy Lollipop”, ale za to w jakim stylu! Utwór dotarł do samych szczytów list przebojów Wielkiej Brytanii, USA i Australii, sprzedając się w zawrotnej liczbie siedmiu milionów kopii i czyniąc z dziewczyny, mającej wówczas ledwie 16 lat, pierwszą międzynarodową gwiazdą rodem z Karaibów.
9. – Little Richard, jeden z pionierów rock and rolla, na przełomie lat 50. i 60. podbijający serca słuchaczy dynamicznymi, krzykliwymi hitami w rodzaju „Tutti Frutti”, „Long Tall Sally”, „Good Golly Miss Molly”, „Lucille”, „Keep A-Knockin’” czy „Baby Face”.
12. – Michel Piccoli, francuski aktor włoskiego pochodzenia, czterokrotnie nominowany do Cezara („Dziwna sprawa”, „Przekątna gońca”, „Milou w maju”, „Piękna złośnica”), nagrodzony Złotą Palmą („Skok w pustkę”), mający na swoim koncie występy w filmach Godarda („Pogarda”), Buñuela („Dziennik panny służącej”, „Dyskretny urok burżuazji”), Hitchcocka („Topaz”), Chabrola („Krwawe gody”), Ferreriego („Wielkie żarcie”) i Leloucha („Rozstania i powroty”), a także rolę w zupełnie zwariowanym „Themrocu”.
14. – Henryk Jaskuła, żeglarz, kapitan jachtowy. Pierwszy Polak i zarazem trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów, okrążył Ziemię. Rejs na „Darze Przemyśla” trwał 344 dni – od 12 czerwca 1979 do 20 maja 1980. Trzy lata później ukazała się autorska relacja z podróży, „Non stop dookoła świata”.
29. – Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy. Laureat nagrody Fundacji im. Kościelskich (za tomik poezji „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”), Paszportu „Polityki” (za powieść „Bezpowrotnie utracona leworęczność”) oraz Nagrody Literackiej Nike (za powieść „Pod Mocnym Aniołem”). Na podstawie jego prozy powstał „Spis cudzłożnic” Jerzego Stuhra i „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego, zaś według jego scenariusza nakręcono dwa filmy z serii Święta polskie: „Żółty szalik” i „Miłość w przejściu podziemnym”.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie taki krautrock straszny: Od krautu do minimalistycznego ambientu
Sebastian Chosiński

6 V 2024

Pierwsza nagrana po rozstaniu z wokalistą Damo Suzukim płyta Can była dla zespołu próbą tego, na co go stać. Co z tej próby wyszło? Cóż, „Soon Over Babaluma” nie jest może arcydziełem krautrocka, ale muzycy, którzy w składzie pozostali, czyli Michael Karoli, Irmin Schmidt, Holger Czukay i Jaki Liebezeit, na pewno nie musieli wstydzić się jej.

więcej »

Non omnis moriar: Siła jazzowych orkiestr
Sebastian Chosiński

4 V 2024

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka nierzadko wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj longplay z serii Supraphonu „Interjazz” z nagraniu dwóch czechosłowackich orkiestry pod dyrekcją Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Gustava Broma.

więcej »

Nie taki krautrock straszny: Eins, zwei, drei, vier, fünf…
Sebastian Chosiński

29 IV 2024

Wydawana od trzech lat seria koncertów Can z lat 70. ubiegłego wieku to wielka gratka dla wielbicieli krautrocka. Przed niemal trzema miesiącami ukazał się w niej album czwarty, zawierający koncert z paryskiej Olympii z maja 1973 roku. To jeden z ostatnich występów z wokalistą Damo Suzukim w składzie.

więcej »

Polecamy

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku

A pamiętacie…:

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku
— Wojciech Gołąbowski

Ryan Paris – słodkie życie
— Wojciech Gołąbowski

Gazebo – lubię Szopena
— Wojciech Gołąbowski

Crowded House – hejnał hejnałem, ale pogodę zabierz ze sobą
— Wojciech Gołąbowski

Pepsi & Shirlie – ból serca
— Wojciech Gołąbowski

Chesney Hawkes – jeden jedyny
— Wojciech Gołąbowski

Nik Kershaw – czyż nie byłoby dobrze (wskoczyć w twoje buty)?
— Wojciech Gołąbowski

Howard Jones – czym właściwie jest miłość?
— Wojciech Gołąbowski

The La’s – ona znowu idzie
— Wojciech Gołąbowski

T’Pau – marzenia jak porcelana w dłoniach
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.