Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2022 (3/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (3/4)

W sierpniu:
5. – Judith Durham, australijska piosenkarka, wieloletnia wokalistka zespołu The Seekers, z którym zaśpiewała m.in. „I’ll Never Find Another You”, „A World of Our Own”, „The Carnival Is Over” i „Georgy Girl”, a każda z tych piosenek rozeszła się w ponadmilionowym nakładzie.
5. – Clu Gulager, właściwie William Martin Gulager. Amerykański aktor filmowy i telewizyjny, grywający przeważnie pośledniejsze role w mniej ambitnych produkcjach m.in. westernowych. W latach 80. zaczął występować w horrorach, zaliczając całkiem udane występy w „Inicjacji”, „Powrocie żywych trupów”, „Koszmarze z ulicy Wiązów 2”, „Od szeptu w krzyk” i „Ukrytym”.
7. – David McCullough, amerykański historyk, dwukrotny zdobywca Pulitzera (za biografie Harry’ego Trumana oraz John Adamsa, drugiego prezydenta USA). W Polsce wyszły dwie jego książki: „Bracia Wright” i „Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę”.
8. – Olivia Newton-John, australijsko-brytyjska piosenkarka, autorka tekstów piosenek i aktorka, wnuczka fizyka Maxa Borna. Miała na swoim koncie szereg popularnych przebojów, ale tym, co ją rzeczywiście unieśmiertelniło, był występ w dwóch musicalach: „Grease” i „Xanadu”. Śpiewana w duecie z Johnem Travoltą piosenka z „Grease”, „You’re the One That I Want”, stała się jednym z najlepiej sprzedających się singli wszech czasów.
8. – Zofia Posmysz, pisarka i scenarzystka, więźniarka obozów w Auschwitz i Ravensbrück. Autorka wspomnień („Znam katów z Belsen…”), blisko tuzina powieści, szeregu słuchowisk oraz wieloletnia scenarzystka radiowej powieści „W Jezioranach”. Na bazie jej słuchowiska „Pasażerka z kabiny 45” powstał film w reżyserii Andrzeja Munka. Sfilmowano też jej słuchowisko „Mały”.
9. – Nicholas Evans, angielski pisarz i scenarzysta, który zdobył światową sławę „Zaklinaczem koni”. Przez dekadę książka sprzedała się w 15 milionach egzemplarzy w 40 wersjach językowych i doczekała się ekranizacji w reżyserii Roberta Redforda. Później Evans napisał jeszcze cztery powieści, wszystkie wydane w Polsce: „W pętli”, „Serce w ogniu”, „Przepaść” i „Odważni”.
12. – Wolfgang Petersen, niemiecki reżyser filmowy, producent i scenarzysta. Uznanie światowe zdobył wojennym dramatem „Okręt” (nominacje do Oscara za scenariusz i reżyserię, nominacja do nagrody BAFTA za sam film), a swoją pozycję ugruntował kolejnymi doskonałymi filmami: „Niekończącą się opowieścią”, „Moim własnym wrogiem” (nominacja do nagrody Hugo), „Na linii ognia” i „Troją”.
16. – Hans Peterson, szwedzki pisarz specjalizujący się w prozie dla dzieci i osób mających problemy z czytaniem. Z jego blisko 250 utworów wyszło w Polsce pięć części przygód Magnusa („Magnus i wiewiórka”, „Magnus w porcie”, „Magnus, Mateusz i koń”, „Magnus w niebezpieczeństwie”, „Magnus i pies pokładowa Jack”) i dwie Piotrusia („To ja, Piotruś”, „Piotruś na wsi”).
17. – Jean-Jacques Sempé, francuski rysownik, autor ilustracji do cyklu historyjek o Mikołajku, napisanych przez René Goscinnego. Zilustrował też m.in. „Historię pana Sommera” Patricka Süskinda, „Błędne ogniki i grzyby atomowe” Georges’a Charpaka oraz „Katarzynkę” Patricka Modiano.
21. – Alexei Panshin, amerykański pisarz i krytyk SF. Istnieje szansa, że jego najważniejsza, nagrodzona Nebulą powieść „Rite of Passage”, wyjdzie niedługo po polsku. Oprócz tego Panshin napisał z żoną Cory „The World Beyond the Hill”, nagrodzone nagrodą Hugo studium historii i teorii science fiction.
22. – Jerry Allison, współzałożyciel, wieloletni perkusista i ostatni żyjący członek oryginalnego składu zespołu The Crickets, grający z nim do rozpadu grupy w 2016 roku, czyli przez 59 lat. Współautor hitów Buddy Holly’ego „That’ll Be the Day” i „Peggy Sue”.
23. – Gerald Potterton, kanadyjski reżyser, scenarzysta i animator, który dwa razy otarł się o Oscara za swoje animacje (w 1963 za „My Financial Career” i w 1964 za wyreżyserowany na spółkę z trzema innymi osobami, w tym Normanem McLarenem, „Christmas Cracker”). Zapamiętano go jednak głównie za reżyserię animowanej antologii „Heavy Metal”.
30. – Michaił Gorbaczow, radziecki polityk, który zakończył zimną wojnę i – wbrew pierwotnym zamierzeniom – zdemontował ZSRR. Świat odetchnął z ulgą, a Gorbaczow stał się ulubieńcem artystów, żeby wspomnieć Andrzeja Rosiewicza („Wieje wiosna od wschodu”), Ninę Hagen („Michail, Michail”) i „Nagą broń”, gdzie Frank Drebin zmywał znamię z ciemienia Gorbaczowa. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Non omnis moriar: Płyń, Pavel, płyń!
Sebastian Chosiński

18 V 2024

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka nierzadko wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj kolejny longplay, tym razem wydany w RFN, na którym Orkiestra Gustava Broma wykonuje utwory Pavla Blatnego.

więcej »

Nie taki krautrock straszny: Średnio udane lądowanie
Sebastian Chosiński

13 V 2024

W połowie lat 70. zespół Can zmienił wydawcę. Amerykanów z United Artists zastąpili Brytyjczycy z Virgin. Pierwszym albumem, jaki ujrzał światło dzienne z nowym logo na okładce, był „Landed” – najsłabszy z wszystkich dotychczasowych w dorobku formacji z Kolonii.

więcej »

Non omnis moriar: Jak to jest płynąć „trzecim nurtem”…
Sebastian Chosiński

11 V 2024

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka nierzadko wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj album z „trzecionurtowymi” kompozycjami Pavla Blatnego w wykonaniu Orkiestry Gustava Broma.

więcej »

Polecamy

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku

A pamiętacie…:

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku
— Wojciech Gołąbowski

Ryan Paris – słodkie życie
— Wojciech Gołąbowski

Gazebo – lubię Szopena
— Wojciech Gołąbowski

Crowded House – hejnał hejnałem, ale pogodę zabierz ze sobą
— Wojciech Gołąbowski

Pepsi & Shirlie – ból serca
— Wojciech Gołąbowski

Chesney Hawkes – jeden jedyny
— Wojciech Gołąbowski

Nik Kershaw – czyż nie byłoby dobrze (wskoczyć w twoje buty)?
— Wojciech Gołąbowski

Howard Jones – czym właściwie jest miłość?
— Wojciech Gołąbowski

The La’s – ona znowu idzie
— Wojciech Gołąbowski

T’Pau – marzenia jak porcelana w dłoniach
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

Z tego cyklu

Pożegnania 2022 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)
— Jarosław Loretz

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.