Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do kina marsz: Maj 2009

Esensja.pl
Esensja.pl
Po ubogim kwietniu maj zapowiada się w kinach bardzo ciekawie. Będzie tu i coś dla miłośników SF, dla fanów solidnych thrillerów, dobrych animacji, ale też dla widzów oczekujących kina ambitnego - i to nawet rodzimej produkcji.

Esensja

Do kina marsz: Maj 2009

Po ubogim kwietniu maj zapowiada się w kinach bardzo ciekawie. Będzie tu i coś dla miłośników SF, dla fanów solidnych thrillerów, dobrych animacji, ale też dla widzów oczekujących kina ambitnego - i to nawet rodzimej produkcji.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze, naszym zdaniem, filmowe premiery nadchodzącego miesiąca. Uwaga! W wielu przypadkach nie możemy na 100% zagwarantować jakości obrazu – wspominamy o nim po prostu dlatego, że zapowiada się ciekawie, albo dlatego, że szanujący się kinoman nie powinien tego filmu nie znać, nawet jeśli z seansu wyjdzie zniesmaczony i skieruje się do kasy, by zażądać zwrotu pieniędzy za bilet. Dla jasności – od nas także nie należy się domagać tych pieniędzy. Niemniej jednak mamy nadzieję, że nasze typy będą w większości przypadków trafne, a sam cykl uznacie za pomocny przy planowaniu kinowych wizyt. A na wrażenia poseansowe zapraszamy oczywiście do serwisu Zgryźliwych Tetryków.

MARSZ DO KINA:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Star Trek
Na ten film nie tylko trekkies czekają z niecierpliwością. Po niezbyt udanej ostatniej części z ekipą „Pokoleń” serii należał się restart. Pomysłem na niego było cofnięcie się w czasie przed fabułę klasycznej serii z lat 60. i opowiedzenie o losach młodego Kirka i Spocka. Zupełnie nowa, odmłodzona ekipa, na reżyserskim krześle twórca „Zagubionych” J. J. Abrams, zachęcające zwiastuny – czy uda się „Gwiezdnej wędrówce” pozyskać nowych widzów?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Potwory kontra Obcy
W tekście „Co nam w kinie zagra w 2009 roku” Jakub Gałka postawił tezę, że współczesne kino sf animacją stoi – w zeszłym roku znakomity, odświeżający „WALL-E”, a na horyzoncie ciekawie zapowiadające się „Planet 51” i właśnie „Potwory kontra obcy”. I coś jest na rzeczy: nawet jeśli zagraniczni recenzenci są umiarkowani w zachwytach, to już samo spojrzenie na plakat filmu i skład „drużyny” potworów wywołuje u miłośników kina fantastycznego uczucie miłego deja vu. Jeśli nawet fabuła pozostawi do życzenia, to liczymy na to, że zrekompensuje ją wartka akcja, nawiązania do klasyki kina i świetna animacja (którą recenzenci dla odmiany wychwalają – zresztą częściowo o jej poziomie możecie przekonać się sami).
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Stan gry
Niby kolejny thriller z polityką w tle, niby znów amerykański schemat ze śledztwem dziennikarskim (zapewne skuteczniejszym, niż to z naszej swojskiej afery Rywina) ale zapowiada się solidna rzemieślnicza robota – świadczą o tym dobre recenzje (m.in. w „Empire”), wysoka ocena na imdb.com i rottentomatoes.com. No i rzecz nie do przecenienia – udział Russella Crowe′a od lat jest gwarancją dobrego aktorstwa (w przeciwieństwie może do Bena Afflecka, ale może ten po udanym „Hollywoodland” poprawi na stałe swoją grę?).
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Antychryst
Lars von Trier na dziewiczych dla niego polach filmu grozy. Poetycka historia o psychiatrze i jego młodej żonie, zajmującej się badaniami historii czarownic w średniowieczu. Para wyjeżdża do domu na odludziu, ale zamiast upojnych wakacji, przyjdzie im zmierzyć się z najgłębszymi lękami. W rolach głównych Charlotte Gainsbourg i Willem Dafoe. Dla nas kuszącym wabikiem będzie fakt, że efekty specjalne do filmy przygotował Tomasz Bagiński i jego współpracownicy z Platige Image.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Wojna polsko-ruska
Kiedy młoda polska autorka, przyszła laureatka nagrody Nike, mająca lat kilkanaście i zdająca wtedy maturę, wydała w wydawnictwie „Lampa i Iskra Boża” książkę „Wojna polsko-ruska pod flagą biało czerwoną”, zrobiła furorę na salonach. Książkę okrzyknięto pierwszą powieścią dresiarską, prozą blokowisk, zachwycony Jerzy Pilchpisał o autorce: „ …ta metrykalnie młodziutka dziewczyna ma w sobie tak niesłychaną dojrzałość pisarską i taki dar władania polszczyzną, dar rozpruwania, nicowania, rozbijania na miazgę języka i tworzenia z tej miazgi języka swoistego, nieraz makabrycznego i karkołomnego, zawsze osobliwie poetyckiego, że możliwości dalszego rozwoju wydają się tu nie do zmierzenia”. Cóż, debiut był głośny, krytyka podzielona wyjątkowo mocno. Przed ewentualnym widzem stają zasadnicze pytania: co pozostanie z opowiedzianej przez Silnego historii, jeśli przedstawi się ją językiem filmowym, w którym nie bardzo jest miejsce na to, co stanowi istotę twórczości młodej pisarki: jej własna, nietypowa narracja, która jednych zachwyca, a innych odstręcza. Co z tym osobliwym materiałem uczynił Xavery Żuławski, na razie znany przede wszystkim jako syn swojego sławnego/niesławnego ojca? Zapowiada się jedna z najciekawszych w polskiej kulturze ostatnich lat konfrontacja z rzeczywistością. Karty na stół. Sprawdzamy.
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
X-Men Geneza: Wolverine
Rosomak powraca! Co prawda po trzeciej odsłonie „X-menów” nadzieje wiążą się z obawami (więcej o nich na naszym blogu), ale trailery aż kipią od akcji, a Hugh Jackman już w „Australii” pokazał, że dbanie o formę i efektowną klatę traktuje bardzo poważnie. Pozostaje mieć nadzieję, że oprócz wybuchów i walk na adamantowe szpony, w filmie znajdzie się też miejsce dla ciekawej historii – w końcu komiksowe wersje początków Rosomaka na których opiera się film, powszechnie uznawane są za znakomite.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Anioły i demony
Kolejna ekranizacja megapopularnych powieści Dana Browna to prequel słabego, ale kasowego „Kodu Da Vinci” w reżyserii Rona Howarda. „Anioły i demony” na pewno podzielą widzów, tak samo jak stało się to w przypadku pierwowzoru literackiego, ale również zarobią na tym wielkie pieniądze, zdobywając wysokie miejsce w rankingu letnich hitów. Jednak to przede wszystkim wielbiciele twórczości Browna, fani Toma Hanksa oraz entuzjaści teorii spiskowych powinni wybrać się na film Howarda, darując sobie przy tym wszelkie analizy na poważnie – „Anioły i demony” to przecież tylko i wyłącznie zabawa symbolami kultury i kryminalnymi zagadkami, która z logiką niewiele ma wspólnego. Czy jednak rozrywka jaką zaserwuje nam reżyser będzie absurdalna, ale wciągająca? Czy może znów otrzymamy bezbarwne streszczenie powieści? O tym najlepiej przekonać się na własne oczy…
MARSZ DO KINA… DOMOWEGO:
Dynastia Tudorów
Zachęceni sukcesem serialu „Rzym”, twórcy zaczęli szukać kolejnych ciekawych epok, w których nie brakowało intryg, afer, seksu i przemocy – i uznali, że za tło kolejnego zajmującego serialu historycznego doskonale nadadzą się czasy króla Henryka VIII i jego licznych żon z Anną Boleyn na czele. Jak najbardziej słusznie. I choć serial „Rzymowi” nie dorównał, to pozostał niezłą telewizyjną produkcją, bojącą na głowę wiele filmów kinowych (z „Kochanicami króla” na czele).
Trylogia Pana Kleksa
W zasadzie wszyscy wiedzą o co chodzi. Dziwne jest jedynie to, że aż tak długo trzeba było czekać na wydanie DVD jednego z największych przebojów polskich kin w historii.
Cadillac Records
Oparty na faktach dramat muzyczny. W amerykańskim box offisie poległ (choć zebrał przyzwoite recenzje) i zapewne dlatego u nas debiutuje od razu na DVD. Z całą pewnością powinni go zobaczyć wszyscy miłośnicy rock&rolla i R&B z lat 50. i 60. – akcja kręci się wokół założonej przez emigrantów z Polski, legendarnej wytwórni Chess Records, dla której nagrywały takie sławy jak Chuck Berry, Etta James czy Muddy Waters, a w późniejszych latach m.in. Stonesi. W muzyczne gwiazdy z dawnych lat wcielają się nie mniej słynne dziś gwiazdy muzyczne (Beyonce, Mos Def) i filmowe (Adrien Brody, Jeffrey Wright), więc jest czego posłuchać i na kogo popatrzeć – tym bardziej, że oprócz Beyonce jedne z głównych ról grają piękne Gabrielle Union i Emmanuelle Chriqui.
Twierdza Beaufort
Jest rok 2000. Liban. Izraelscy żołnierze mają opuścić okupowaną od 1982 r. bazę wojskową, położoną blisko słynnej twierdzy. Na bazę wciąż spadają pociski, wróg jest praktycznie niewidzialny – wszystko to staje się niebagatelną próbą dla młodych, niedoświadczonych żołnierzy. Film nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
Zabriskie Point
Na szczęście dystrybutorzy nie zapominają o klasyce. Tym razem zobaczymy dzieło Michelangelo Antonioniego z 1970 r., portret Ameryki końca lat 60. W swoich czasach film kontrowersyjny, dziś – cóż, zobaczcie sami.
koniec
30 kwietnia 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Za rok, za dzień, za chwilę…
Sebastian Chosiński

23 IV 2024

Gdy w lutym 1967 roku Teatr Sensacji wyemitował „Cichą przystań” – ostatni odcinek „Stawki większej niż życie” – widzowie mieli prawo poczuć się osieroceni przez Hansa Klossa. Bohater, który towarzyszył im od dwóch lat, miał zniknąć z ekranów. Na szczęście nie na długo. Telewizja Polska miała już bowiem w planach powstanie serialu, na którego premierę trzeba było jednak poczekać do października 1968 roku.

więcej »

Z filmu wyjęte: Knajpa na szybciutko
Jarosław Loretz

22 IV 2024

Tak to jest, jak w najbliższej okolicy planu zdjęciowego nie ma najmarniejszej nawet knajpki.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Polecamy

Knajpa na szybciutko

Z filmu wyjęte:

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Z tego cyklu

Marzec 2020
— Esensja

Luty 2020
— Esensja

Styczeń 2020
— Esensja

Grudzień 2019
— Esensja

Listopad 2019
— Esensja

Październik 2019
— Esensja

Wrzesień 2019
— Esensja

Sierpień 2019
— Esensja

Lipiec 2019
— Esensja

Maj 2019
— Esensja

Tegoż twórcy

Suplement filmowy 2019
— Adam Lewandowski, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Ostateczny Porządek
— Kamil Witek

Skywalker na sterydach
— Konrad Wągrowski

Krótko o filmach: Manifest artysty
— Miłosz Cybowski

Krótko o filmach: Han Solo
— Marcin Osuch

Krótko o filmach: Han Solo
— Sebastian Chosiński

Pozwól Wookieemu wygrać
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Solo, ale w drużynie
— Konrad Wągrowski

Scenarzysta bez Wergiliusza
— Marcin T.P. Łuczyński

Esensja ogląda: Październik 2016 (1)
— Sebastian Chosiński, Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.