Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 27 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Co nam w kinie zagra… w 2009 roku (2)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Jakub Gałka

Co nam w kinie zagra… w 2009 roku (2)

The Box (2009)
Nie-całkiem-remake odcinka „Twilight Zone” z 1986 roku i nie-do-końca-adaptacja opowiadania Richarda Mathesona „Button, Button” sprzed blisko 40 lat. Z tym ostatnim nazwiskiem można kojarzyć horror połączony z SF i jest to dobry trop. Reżyser Richard Kelly planuje oryginalną historię grozy o pudełku z przyciskiem, które przynieść ma właścicielom fortunę, a jednocześnie spowodować śmierć nieznanej osoby, uzupełnić o atmosferę lat 70. i wątki takie jak teleportacja, podróże w czasie i misja sondy Viking na Marsa. Plus James Mardsen, Cameron Diaz i demoniczny Frank Langella w obsadzie.
Tutaj można przeczytać więcej i obejrzeć obrazki.
• • •
Fanboys (2009)
Szalona zabawa w popkulturowe odniesienia do „Gwiezdnych wojen” (i chyba nie tylko). Śmieszne czy głupie? Po trailerze obstawiałbym jednak to pierwsze. Plus błogosławieństwo George’a Lucasa, cameo Williama Shatnera i Kevina Smitha, ponad rok czekania na premierę przesuwaną z powodu dokrętek i zmian scenariuszowych oraz wielka internetowa akcja fanów „Gwiezdnych wojen” przeciw tym ostatnim.
• • •
The Surrogates (2009)
Kolejne science fiction, tym razem na podstawie komiksu (choć w pewnym sensie można też film nazwać ekranizacją opowiadania „The Body Builders” z 1966 – zresztą pomysł powracał w literaturze kilkukrotnie), kolejne wpisujące się w konwencję opowieści o bliskiej przyszłości rodem z „Ja, robot” i „Raportu mniejszości”. Tu też będzie o robotach, tytułowych surogatach ludzi, którzy kryją się samotnie w domach, pozwalając, by to ich „zastępcy” kontaktowali się między sobą. Bruce Willis po raz tysięczny jako policjant, a Jonathan Mostow po „T3” nie jest mile widziany w fantastyce… jednak pomysł intryguje. Miejmy nadzieję, że będzie tak jak w wymienionych wcześniej tytułach: przyzwoita futurystyczna sieczka, połączona z inteligentną i frapującą fabułą.
• • •
S. Darko (2009)
Kontynuacja filmu określanego często jako kultowy – bez Richarda Kelly’ego, scenarzysty i reżysera oryginału, z inną obsadą i oczywiście z innym bohaterem (siostra Donniego). O fabule niewiele wiadomo, więc ciężko wyrokować, czego się spodziewać: porażki słusznie karzącej chciwe dokręcanie niepotrzebnych sequeli czy kolejnej zakręconej perełki.
Zobacz zwiastun filmu TUTAJ.
• • •
Street Fighter: The Legend of Chun-Li (2009)
Tekken (2009)
To pierwsze to zapewne łubu-du do kwadratu (w końcu na stołku reżyserskim Andrzej Bartkowiak), zapewne lepsze od ekranizacji z van Dammem, zapewne i tak kiepskie, bo przecież co można wyciągnąć z komputerowej nawalanki? Wspominam o tym dla porządku, bo wcześniej przestrzegałem przed nim w artykule „10 filmów które, o zgrozo!, po latach powrócą do kin” – niestety, spełniło się… „Tekken” jest jeszcze większą tajemnicą, ale nieznana obsada i reżyser bez znaczącego dorobku (głównie telewizja i sequele) wróżą jak najgorzej.
• • •
Crossing Over (2009)
Kameralny dramat zapewne bardziej dostosowany do obecnych możliwości Harrisona Forda niż pełen akcji i kaskaderki „Indiana Jones”. Najważniejszy jest jednak temat – trudny problem nielegalnej imigracji w USA, podejmowany w kinie coraz częściej (vide „Spotkanie”), a więc chyba coraz bardziej palący dla Amerykanów. Początkowo film miał być jeszcze bardziej kontrowersyjny, bo podejmować miał temat rytualnych morderstw wśród diaspory islamskiej, ale ostatecznie, po protestach, ten wątek wyrzucono.
• • •
Astroboy (2009)
Raz jeszcze kopia „z azjatyckiego na nasze”, tym razem z anime na trójwymiarową animację. Fabuła tej klasycznej już opowieści (lata 60.) nie została zbytnio zmieniona – robot zbudowany na podobieństwo małego chłopca szuka akceptacji swojego „rodzica”. W wersji amerykańskiej zapewne wyjdzie powtórka z „A.I.”.
• • •
Przenicowany świat (2009)
Trudno być bogiem (2009)
Rosjanie coraz lepiej uczą się naśladować rozmach hollywoodzkiego kina, a przy tym nie zapominają o własnych tradycjach i chętnie sięgają po znane i lubiane u nich opowieści. Były ekranizacje bestsellerów Łukjanienki, a teraz przyszedł czas na nowoczesne w duchu adaptacje prozy braci Strugackich. Recenzję „Przenicowanego świata” – pozytywną zresztą – możecie przeczytać już teraz w cyklu East Side Story. „Trudno być bogiem” jest od dłuższego czasu na etapie postprodukcji (zresztą filmowanie trwało również długo), ale chyba jest na jak najlepszej drodze do wejścia na ekrany. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że oba filmy zawitają w tym roku do naszych kin.
• • •
State of Play (2009)
Pełnometrażowa i hollywoodzka (Russell Crowe, Ben Affleck, 60 mln dolarów budżetu) adaptacja brytyjskiego miniserialu. Trzymająca w napięciu opowieść o morderstwie, w które wplątane są najwyższe osobistości w państwie, zebrała szereg nagród oraz była chwalona za znakomite aktorstwo i przede wszystkim trzymającą w napięciu fabułę. Za kamerą filmowej wersji stanął reżyser „Ostatniego króla Szkocji” Kevin McDonald.
• • •
Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans (2009)
Był kiedyś taki film znany bywalcom wypożyczalni z okładką z nagim Harveyem Keitelem i znaczkiem ograniczenia wiekowego „21”. Obiecywało to nie wiadomo jakie zakazane doznania, a w rzeczywistości film okazywał się niegłupią opowieścią o odkupieniu. Zresztą od premiery w 1992 roku obrósł w piórka filmu kultowego i często chwalonego, zwłaszcza za kreację Keitela. Po co jest remake? Przecież to nie akcyjniak czy SF, w których półtorej dekady robi kolosalną różnicę, jeśli chodzi o efekty specjalne i wizualną atrakcyjność. Nazwisko Wernera Herzoga też mnie nie przekonuje, a obsadzenie w roli głównej Nicolasa Cage’a tym bardziej.
• • •
Repossession Mambo (2009)
Splice (2009)
The Time Traveler’s Wife (2009)
Mr Nobody (2009)
Cztery filmy SF, o których za wiele nie wiadomo, ale jako fan gatunku nie odmówię sobie polecenia. Pierwszy to thriller o weteranach wojennych pracujących jako agenci korporacji sprzedającej sztuczne organy, zajmujący się ściganiem niespłaconych dłużników – historia na podstawie niewydanej jeszcze powieści. Plus Forest Whitaker popisujący się ponoć znajomością filipińskiej sztuki walki „kali”. Drugi to opowieść o manipulacjach genetycznych z Adrienem Brody w roli głównej. Trzeci to ekranizacja nagrodzonej Boeke Prize powieści o mężczyźnie mającym zadziwiającą zdolność do niespodziewanych podróży w czasie i o jego żonie, która próbuje jakoś ułożyć sobie w tych okolicznościach życie. Początkowo ten projekt chciał reżyserować Gus Van Sant, ale zrezygnował, za to w obsadzie jest Eric Bana. Niepokoi tylko przełożenie bez wyjaśnienia premiery o rok, gdy film jest już gotowy. Wreszcie ten ostatni to fantastyka po europejsku (Belgia), więc jest nadzieja na pewną świeżość i odejście od hollywoodzkich schematów. Akcja dziać się ma pod koniec XXI wieku i opowiadać o umierającym 120-latku, ostatnim śmiertelnym człowieku.
• • •
The Haunted World of El Superbeasto (2009)
Coś dla miłośników Roba Zombiego – film animowany na podstawie komiksu Zombiego o meksykańskim wrestlerze-superbohaterze. Oczywiście można spodziewać się porządnej dawki przemocy, co w przypadku animacji wciąż jest w jakimś stopniu novum.
• • •
I love you Philip Morris (2009)
Kino gejowskie wciąż budzi zainteresowanie, pewnie w jakimś stopniu z powodu wyzwań, jakie stają przed aktorami. Tu na ekranie całować się będą Jim Carrey i Ewan McGregor, grający dwóch więźniów, z których jeden zostaje wypuszczony na wolność, a drugi czterokrotnie ucieka, by się z nim spotkać. Oparty na faktach film był już pokazywany na festiwalu w Sundance, w portalu IMDb ma bardzo wysokie oceny.
koniec
« 1 2 3
12 marca 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Za rok, za dzień, za chwilę…
Sebastian Chosiński

23 IV 2024

Gdy w lutym 1967 roku Teatr Sensacji wyemitował „Cichą przystań” – ostatni odcinek „Stawki większej niż życie” – widzowie mieli prawo poczuć się osieroceni przez Hansa Klossa. Bohater, który towarzyszył im od dwóch lat, miał zniknąć z ekranów. Na szczęście nie na długo. Telewizja Polska miała już bowiem w planach powstanie serialu, na którego premierę trzeba było jednak poczekać do października 1968 roku.

więcej »

Z filmu wyjęte: Knajpa na szybciutko
Jarosław Loretz

22 IV 2024

Tak to jest, jak w najbliższej okolicy planu zdjęciowego nie ma najmarniejszej nawet knajpki.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Polecamy

Knajpa na szybciutko

Z filmu wyjęte:

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż twórcy

Pościgi, wybuchy, cięte dialogi
— Konrad Wągrowski

Krótko o filmach: Patriota bije Godzillę!
— Sebastian Chosiński

East Side Story: Inwazja śmie(r)ci z kosmosu
— Sebastian Chosiński

Co cechuje dżentelmena?
— Konrad Wągrowski

Fundacje, trusty i zwykłe przekręty
— Marcin Mroziuk

Przebudzony potwór kontratakuje!
— Konrad Wągrowski

Szalone lata 60.
— Piotr Nyga

Mąż stanu, którego trudno polubić
— Sebastian Chosiński

One Man Show
— Kamil Witek

Esensja ogląda: Czerwiec 2017 (3)
— Kamil Witek

Tegoż autora

Więcej wszystkiego co błyszczy, buczy i wybucha?
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Nieprawdziwi detektywi
— Jakub Gałka

O tych, co z kosmosu
— Paweł Ciołkiewicz, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Wszyscy za jednego
— Jakub Gałka

Pacjent zmarł, po czym wstał jako zombie
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jarosław Robak, Beatrycze Nowicka, Łukasz Bodurka

Przygody drugoplanowe
— Jakub Gałka

Ranking, który spadł na Ziemię
— Sebastian Chosiński, Artur Chruściel, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Michał Kubalski, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Ludzie jak krewetki
— Jakub Gałka

Katana zamiast pazurów
— Jakub Gałka

Trzy siostry Thorgala
— Jakub Gałka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.