Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2022 (2/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)

W maju:
5. – Siergiej Diaczenko, ukraiński rosyjskojęzyczny pisarz, scenarzysta i redaktor, pracujący w duecie z żoną Mariną. Z pokaźnej spuścizny Diaczenków w Polsce wyszło 17 powieści i zbiorów opowiadań, spośród których najlepszym odbiorem cieszyła się dylogia „Wędrująca Iskra” („Waran” i „Miedziany król”) oraz powieści „Vita Nostra” (jedyny wydany tom trylogii „Metamorfozy”) i „Rytuał”.
6. – Patricia A. McKillip, amerykańska pisarka fantasy. Z 27 jej powieści wyszło w Polsce ledwie sześć: trylogia Mistrz Zagadek („Mistrz Zagadek z Hed”, „Dziedziczka morza” i „Harfista na wietrze”, uhonorowany nagrodą Locusa i nominowany do Hugo oraz World Fantasy Award), pierwsza część dylogii Cygnet („Czarodziejka i strażnik”, wydana w powieściowym dodatku „Nowej Fantastyki”) oraz dwie samodzielne historie – „Zapomniane bestie z Eldu” (nagroda World Fantasy Award, nominacja do Mythopoeic Award) i „Wieża w kamiennym lesie” (nominacja do Nebuli).
8. – Fred Ward, amerykański aktor obsadzany często w rolach twardzieli. Spośród jego kreacji warto wymienić Johna Anglina z „Ucieczki z Alcatraz”, Lyle’a Swanna z „Timeridera”, Remo Williamsa z „Remo: Nieuzbrojony i niebezpieczny”, detektywa H.P. Lovecrafta z „Zabójczego zaklęcia” i Earla Bassetta z pierwszych dwóch części „Wstrząsów”.
13. – Ricky Gardiner, szkocki gitarzysta i kompozytor, współzałożyciel zespołu Beggars Opera, autor muzyki do „Passengera” Iggy’ego Popa.
15. – Jerzy Trela, aktor teatralny (wybitne kreacje w „Dziadach” (1973) i „Wyzwoleniu” (1974), później w „Warszawiance”, „Weselu”), filmowy („Królowa Bona”, „Anioł w szafie”, „Quo Vadis”, „Ubu król”) i telewizyjny (ponad 140 ról w Teatrze Telewizji), swego czasu nawet poseł.
16. – Josef Abrhám, czeski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, w Polsce znany przede wszystkim z roli dr Arnošta Blažeja z serialu „Szpital na peryferiach”, występował jednak też w „Haszku i jego Szwejku”, „Morgianie”, „Kelner, płacić!”, „Kafce” i… „C.K. Dezerterach”.
17. – Vangelis, w rzeczywistości Ewangelos Odiseas Papathanasiu. Grecki kompozytor muzyki elektronicznej, nagrywający albumy samodzielnie, jak i z Demisem Roussosem (Aphrodite’s Child) oraz Jonem Andersonem (Jon & Vangelis). Skomponował niezapomniane ścieżki dźwiękowe m.in. do „Rydwanów ognia”, „Łowcy androidów”, „Antarktyki” i „1492: Wyprawy do raju”. Trochę więcej o jego muzyce tutaj.
22. – Greg Jein, projektant i konstruktor miniaturowych modeli do filmów – m.in. statku do „Bliskich spotkań trzeciego stopnia” (nominacja do Oscara razem z Trumbullem, zmarłym 7 lutego), diabelskiego młyna do „1941” Spielberga (nominacja do Oscara), statków i broni do kilku filmowych „Star Treków”, robotów do „Bez baterii nie działa” oraz całych dioram do… erotycznego „Flesha Gordona”.
23. – Maja Lidia Kossakowska, autorka powieści i opowiadań fantastycznych przeważnie zgromadzonych w cykle: Zastępy anielskie, Upiór Południa i Takeshi. Dwukrotnie otrzymała nagrodę Zajdla – w 2006 r. za opowiadanie „Smok tańczy dla Chung Fonga” i w 2011 r. za powieść „Grillbar Galaktyka”.
23. – Peter Lamborn Wilson, amerykański anarchista, pisarz, historyk kultury, krytyk społeczny, tłumacz i poeta, używający pseudonimu Hakim Bey. Twórca teorii Tymczasowej Strefy Autonomicznej. Twórca i teoretyk SF. Po polsku wyszły cztery tomy esejów („Poetycki terroryzm”, „Millennium”, „Tymczasowa strefa autonomiczna” oraz „Obelisk i inne eseje”).
26. – Andrew Fletcher, brytyjski muzyk, współtwórca i wieloletni klawiszowiec i basista zespołu Depeche Mode.
26. – Ray Liotta, amerykański aktor, który dał się zauważyć w „Dzikiej namiętności” (nominacja do Złotego Globu), a podbił serca widzów rolami Bosonogiego Joego Jacksona w „Polu marzeń”, Henry’ego Hilla w „Chłopcach z ferajny” czy Gary’ego Figgisa w „Cop Land”.
26. – Alan White, wieloletni perkusista grupy Yes, pracujący z zespołem od roku 1972. Ponadto był członkiem Plastic Ono Band, a także współpracował m.in. z Joe Cockerem, George’em Harrisonem, Erikiem Claptonem, Ginger Baker’s Air Force i The Ventures. Nagrał też dwie płyty pod własnym nazwiskiem.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie taki krautrock straszny: Średnio udane lądowanie
Sebastian Chosiński

13 V 2024

W połowie lat 70. zespół Can zmienił wydawcę. Amerykanów z United Artists zastąpili Brytyjczycy z Virgin. Pierwszym albumem, jaki ujrzał światło dzienne z nowym logo na okładce, był „Landed” – najsłabszy z wszystkich dotychczasowych w dorobku formacji z Kolonii.

więcej »

Non omnis moriar: Jak to jest płynąć „trzecim nurtem”…
Sebastian Chosiński

11 V 2024

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka nierzadko wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj album z „trzecionurtowymi” kompozycjami Pavla Blatnego w wykonaniu Orkiestry Gustava Broma.

więcej »

Nie taki krautrock straszny: Od krautu do minimalistycznego ambientu
Sebastian Chosiński

6 V 2024

Pierwsza nagrana po rozstaniu z wokalistą Damo Suzukim płyta Can była dla zespołu próbą tego, na co go stać. Co z tej próby wyszło? Cóż, „Soon Over Babaluma” nie jest może arcydziełem krautrocka, ale muzycy, którzy w składzie pozostali, czyli Michael Karoli, Irmin Schmidt, Holger Czukay i Jaki Liebezeit, na pewno nie musieli wstydzić się jej.

więcej »

Polecamy

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku

A pamiętacie…:

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku
— Wojciech Gołąbowski

Ryan Paris – słodkie życie
— Wojciech Gołąbowski

Gazebo – lubię Szopena
— Wojciech Gołąbowski

Crowded House – hejnał hejnałem, ale pogodę zabierz ze sobą
— Wojciech Gołąbowski

Pepsi & Shirlie – ból serca
— Wojciech Gołąbowski

Chesney Hawkes – jeden jedyny
— Wojciech Gołąbowski

Nik Kershaw – czyż nie byłoby dobrze (wskoczyć w twoje buty)?
— Wojciech Gołąbowski

Howard Jones – czym właściwie jest miłość?
— Wojciech Gołąbowski

The La’s – ona znowu idzie
— Wojciech Gołąbowski

T’Pau – marzenia jak porcelana w dłoniach
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

Z tego cyklu

Pożegnania 2022 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)
— Jarosław Loretz

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.