Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2022 (4/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (4/4)

W grudniu:
1. – Kirstie Alley, amerykańska aktorka, która karierę rozkręciła występem w serialu „Zdrówko” (niemal co roku dostawała za nią nominację do Złotego Globu i nagrody Emmy, zdobywając ostatecznie po jednej statuetce), a ugruntowała trylogią „I kto to mówi”. Oprócz tego zagrała m.in. w drugim „Star Treku”, „Ucieczce” z Tomem Selleckiem, „Wiosce przeklętych” i dwóch częściach „Północ – Południe”.
1. – Mylène Demongeot, francuska aktorka będąca jednym z symboli seksu lat 50. i 60. Zagrała m.in. w „Czarownicach z Salem” (nominacja do nagrody BAFTA), „Witaj smutku” Ottona Permingera, „Słabej płci” (u boku Alaina Delona), „Bitwie pod Maratonem” Mario Bavy i Jacquesa Tourneura, „Trzech muszkieterach” (1961), „Porwaniu Sabinek” (u boku Rogera Moore’a) oraz trzech komediach sensacyjnych z Fantomasem.
4. – Manuel Göttsching, niemiecki muzyk i kompozytor, uważany z jednego z najbardziej wpływowych gitarzystów krautrocka. Ostatni z żywych członków podstawowego składu Ash Ra Tempel (Hartmut Enke zmarł w 2005 roku, a Klaus Schultze ledwie 7 miesięcy przed Göttschingiem – 26 kwietnia). Wydał 7 płyt z Ash Ra Tempel (lub jedynie pod jej szyldem), 6 kolejnych z formacją Ashra i w końcu 6 pod własnym nazwiskiem.
7. – Jan Nowicki, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Zagrał m.in. w „Trzeciej części nocy”, „Anatomii miłości”, „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Spirali”, „Wielkim Szu”, „Magnacie”, „Młodych wilkach” czy „Sztosie”. Wydał też kilka refleksyjnych powieści.
7. – Harry Yee, amerykański barman z Honolulu. To on wymyślił koktajl Blue Hawaii, i to on jako pierwszy zaczął ozdabiać drinki papierowymi parasolkami i kwiatami storczyka.
9. – Herbert Deutsch, amerykański kompozytor muzyki elektronicznej, wynalazca i wykładowca uczelniany. Wraz z Bobem Moogiem zbudował pierwszy syntezator Mooga (dziś znajdujący się w muzeum Henry’ego Forda w Dearborn), i jako pierwszy skomponował na niego utwór – „Jazz Images – A Worksong and Blues”.
11. – Angelo Badalamenti, amerykański kompozytor, stały współpracownik Davida Lyncha. Spod jego ręki wyszła muzyka do „Miasteczka Twin Peaks”, „Blue Velvet”, „W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju”, „Dzikości serca”, „Miasta zaginionych dzieci”, „Zagubionej autostrady”, „Bardzo długich zaręczyn” czy „Stalingadu” Bondarczuka. Z jego kompozycji korzystali też m.in. Nina Simone, Shirley Bassey, Pet Shop Boys, Marianne Faithful i David Bowie.
12. – Mirosław Hermaszewski, pierwszy (i jak dotąd jedyny) Polak w przestrzeni kosmicznej. Oglądał z zewnątrz małą, niebieską planetę od godziny 17:27 27 czerwca do 16:31 5 lipca 1978 roku.
14. – Christopher Tucker, brytyjski charakteryzator teatralny i filmowy. To on był autorem wyglądu Merricka w „Człowieku słoniu” (pod wrażeniem kreacji w następnym roku stworzono nową kategorię Oscarów – dla charakteryzacji), Pana Creosote (czyli grubasa z restauracji) w „Sensie życia według Monty Pythona”, wilkołaczej przemiany w „Towarzystwie wilków” (nominacja do nagrody BAFTA), „naturalnego” starzenia się bohaterów w serialu „Ja, Klaudiusz”, pracował też przy „Walce o ogień” (nagroda BAFTA) i przy wyglądzie obcych w gwiezdnowojennej kantynie w Mos Eisley.
17. – Mike Hodges, brytyjski reżyser i scenarzysta, spod ręki którego wyszły m.in. „Dopaść Cartera”, „Człowiek Terminal”, „Omen II” (aczkolwiek film kończył Don Taylor), „Flash Gordon”, „Głupcy z kosmosu” czy „Czarna tęcza”.
20. – Kira Gałczyńska, dziennikarka i pisarka, autorka ponad dziesięciu tomów wspomnień, powieści obyczajowej i… thrillera. Praktycznie całe życie poświęciła na uporządkowanie i upowszechnienie spuścizny po ojcu, Konstantym Ildefonsie. Napisała też o nim kilka książek.
23. – Maxwell Fraser, bardziej znany jako Maxi Jazz. Brytyjski wokalista, gitarzysta i kompozytor, współzałożyciel i wieloletni członek zespołu Faithless. Nagrał z nim 6 płyt, a na nich m.in. „Salva Mea”, „Insomnia”, „God Is a DJ” i „We Come 1”.
26. – Emilian Kamiński, aktor i reżyser teatralny, filmowy i dubbingowy, wokalista, założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica. Malarz Jerzy Zawidzki z serialowej i filmowej wersji „Szaleństw panny Ewy”.
29. – Edson Arantes do Nascimento czyli… Pelé. Brazylijski napastnik uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii futbolu, przez większość sportowej kariery związany z klubem Santos FC. Działacz sportowy, komentator telewizyjny, w latach 1995-1998 minister sportu Brazylii. Zagrał w filmie Johna Hustona „Ucieczka do zwycięstwa”, wydał też swoje wspomnienia, zatytułowane po prostu „Pelé” (w Polsce wydał je KAW w 1980 roku).
29. – Eduard Artiemjew, radziecki i rosyjski kompozytor muzyki filmowej. Współpracował m.in. z Tarkowskim („Solaris”, „Zwierciadło”, „Stalker”), Michałkowem („Swój wśród obcych, obcy wśród swoich”, „Spaleni słońcem”, „Cyrulik syberyjski”), Konczałowskim („Syberiada”, „Dom wariatów”), Szachnazarowem („Miasto zero”), Czuchrajem („Kierowca dla Wiery”).
29. – Ruggero Deodato, włoski reżyser, scenarzysta i aktor, prekursor gatunku found footage. Zdobył światowy rozgłos kanibalistycznym filmem grozy „Nadzy i rozszarpani” – na tyle realistycznym i szokującym, że Deodato musiał przed sądem udowadniać, że nie zabił żadnego z aktorów. Wyreżyserował też m.in. „Zapomniany świat kanibali”, „Dom na skraju parku”, „Korsarzy z Atlantydy”, „Barbarzyńców”, „Brak równowagi” czy „Krwawe pranie”.
29. – Vivienne Westwood, właściwie Vivienne Isabel Swire. Brytyjska projektantka mody, która wyprowadziła z podziemia modę punk i new wave. Wydała też ważący 20 kilogramów album z kreacjami jej projektu noszonymi przez rozmaitych celebrytów.
31. – Anita Pointer, amerykańska piosenkarka i autorka tekstów, współzałożycielka i wieloletnia członkini zespołu The Pointer Sisters. Miała na swoim koncie też jeden album solowy – „Love for What It Is”. Przy życiu została już tylko Ruth, czwarta i ostatnia z muzykalnych sióstr (June zmarła w 2006, a Bonnie w 2020 roku).
koniec
« 1 2 3
11 lutego 2023

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.