Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do kina marsz: Czerwiec 2010

Esensja.pl
Esensja.pl
Skłamalibyśmy, gdybyśmy stwierdzili, że kinowy czerwiec zapowiada się fascynująco. Ale parę wartych uwagi się znajdzie. No i przede wszystkim – „Toy Story 3”!

Esensja

Do kina marsz: Czerwiec 2010

Skłamalibyśmy, gdybyśmy stwierdzili, że kinowy czerwiec zapowiada się fascynująco. Ale parę wartych uwagi się znajdzie. No i przede wszystkim – „Toy Story 3”!

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze, naszym zdaniem, filmowe premiery nadchodzącego miesiąca. Uwaga! W wielu przypadkach nie możemy na 100% zagwarantować jakości obrazu – wspominamy o nim po prostu dlatego, że zapowiada się ciekawie, albo dlatego, że szanujący się kinoman nie powinien tego filmu nie znać, nawet jeśli z seansu wyjdzie zniesmaczony i skieruje się do kasy, by zażądać zwrotu pieniędzy za bilet. Dla jasności – od nas także nie należy się domagać tych pieniędzy. Niemniej jednak mamy nadzieję, że nasze typy będą w większości przypadków trafne, a sam cykl uznacie za pomocny przy planowaniu kinowych wizyt. A na wrażenia poseansowe zapraszamy oczywiście do serwisu Zgryźliwych Tetryków.

MARSZ DO KINA:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Green Zone
Mimo, że „Green Zone” poniósł za Oceanem spektakularną finansowa klapę i nie zachwycił krytyków to czekamy na niego z niecierpliwością. Duet Damon-Greengrass jeszcze nigdy nas nie zawiódł i choćby dlatego każdy ich wspólny projekt wydaje się niezwykle elektryzujący, nawet jeśli główny bohater nie ma problemów z pamięcią. W centrum filmu jest żołnierz jednostki specjalnej Roy Miller, którego zadaniem jest znalezienie broni masowego rażenia jaką domniemanie produkował w Iraku saddamowy reżim. Jak pokazała historia nigdy nie udowodniono istnienia takiej broni, co przecież było głównym oficjalnym powodem amerykańskiej interwencji. Na dodatek Miller nie jest też tylko ślepym instrumentem, i sam zaczyna widzieć, że to tylko chwytliwa przykrywka mająca usprawiedliwić przed światem inwazję… Nawet jeśli potwierdzą się opinie, że „Green Zone” będzie nieco odstawał poziomem do którego mogły przyzwyczaić na dwa ostatnie „Bourne’y”, to oglądanie Matta Damona w roli faceta z którym nie ma co zadzierać zawsze jest niekłamaną przyjemnością. Zresztą Greengrass w swojej karierze nie nakręcił jeszcze słabego filmu.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Drużyna A
Polecamy „Drużynę A” „z pewną taką nieśmiałością”, bo nie mamy żadnej gwarancji, czy film będzie fajny. Na razie wiemy, że Liam Neeson jako Hannibal Smith wygląda kapitalnie, a reszta obsady też niczego sobie. Wiemy też, że ekranizacja dziś niemiłosiernie kiczowatego (choć sympatycznego) serialu z lat 80. wygląda na dość karkołomne przedsięwzięcie. Ale co tam. W najgorszym razie będzie niewypał, o którym szybciutko zapomnimy. W najlepszym – kawał niezłej rozrywki, z nutką nostalgii za czasami dzieciństwa, gdy odcinki „Drużyny A”, dogrywane na końcówkach kaset VHS, nieodmiennie bawiły i śmieszyły.
WASZ EKSTRAKT:
60,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Poważny człowiek
Ostatnia propozycja filmowa Joela i Ethana Coenów („To nie jest kraj dla starych ludzi”, „Tajne przez poufne”) to oparty na wspomnieniach braci obraz życia amerykańskich Żydów w Minnesocie pod koniec lat 60. Głównym bohaterem jest Larry Gopnik, profesor uniwersytetu, którego los doświadcza niemal niczym biblijnego Hioba. Jego żona chce rozwodu, jej kochanek wprowadza się do domu, student szantażuje go łapówką, a dzieci dają się we znaki. Obsada jest dość mało znana, ale miłośnicy twórczości reżyserskiego duetu z pewnością mogą liczyć na świetne zdjęcia Rogera Deakinsa, pełny czarnego humoru scenariusz i ciekawy wgląd w inną kulturę. „Poważny człowiek” został doceniony przez czołowych amerykańskich krytyków i Akademię Filmową (2 nominacje). Teraz polscy widzowie będą mogli ocenić, czy zasłużył on na uznanie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Wenecja
Kolski powraca w świetnym stylu. Podróż do tytułowej Wenecji jest szczytem marzeń 11-letniego Marka. Jego rodzina wyjeżdża tam regularnie od wielu lat. Chłopiec traktuje zbliżający się wyjazd jak swoistą inicjację, do której czyni staranne przygotowania. Wybucha jednak wojna i Marek ku swojej rozpaczy ląduje na polskiej prowincji. Wkrótce uświadomi sobie, że Wenecja to coś więcej niż wodne miasto. To symbol pragnień, które odnaleźć można nawet w domu szalonej ciotki Weroniki. „Wenecja” niewątpliwie cieszy oko. Opinię tę potwierdzili jurorzy Festiwalu w Gdyni, którzy postanowili uhonorować film nagrodami za zdjęcia i scenografię. Imponują także kreacje młodych aktorów, spośród których szczególnie wyróżnia się odtwórca roli Marka – Marcin Walewski. Urokliwa „Wenecja” wciąga i zachwyca.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Metropia
Animowana dystopiczna opowieść Tarika Saleha („GITMO – Nowe prawa wojny”) z Vicentem Gallo i Juliette Lewis w rolach głównych. W Europie przyszłości kończą się zapasy ropy naftowej, a pod ziemią funkcjonuje złożona sieć tuneli. Pewnego dnia żyjący w Sztokholmie Roger odkrywa, że każdy szczegół jego życia jest kontrolowany… Film został wykonany przy użyciu techniki polegającej na stylizacji i animacji zdjęć przy użyciu komputera. Jego styl wizualny zainspirowały dzieła Terry′ego Gilliama („Brazil”, „12 małp”), Roya Anderssona („Pieśni z drugiego piętra”) i Jurija Norszteina („Bajka bajek”). Brzmi intrygująco. Czy słusznie? – istnieje tylko jeden sposób, by się przekonać.
WASZ EKSTRAKT:
96,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Toy Story 3
Po przypomnieniu na ekranach kin poprzednich dwóch części zabawkowej serii w technice 3D, czas na stuprocentową nowość czyli długo oczekiwane „Toy Story 3”. W nowej odsłonie ziszcza się koszmar wszystkich zabawek – Andy jest już na studiach i musi coś zrobić ze swoimi towarzyszami z dzieciństwa. Z trailerów wiadomo, że nasi starzy znajomi trafią, między innymi, do przedszkola, gdzie padną ofiarą rozwrzeszczanych berbeci. Oprócz tego, bohaterowie zaplączą się w kolejne przygody – na pewno nie zabraknie akcji, humoru, przesłania i nowych bohaterów, takich jak Ken. Obowiązkowy seans dla małych i dużych!
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Butch Cassidy i Sundance Kid
W ramach powrotów szacownej klasyki na ekrany kin, tym razem słynny western George′a Roya Hilla, który zapewnił nieśmiertelność nie tylko swym bohaterom, ale i odtwarzającym ich aktorom. Dziś, po latach, film ogląda się tak samo dobrze jak kiedyś – decyduje o tym nie dynamiczna fabuła, nie barwni bohaterowie, lecz pewien nostalgiczny nastrój odchodzącej epoki, przenikający cały film. Warto sprawdzić.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Cheri
Rozgrywający się w 1900 roku w Paryżu kostiumowy dramat Stephena Frearsa na podstawie powieści kronikarki Belle Époque, Colette. Michelle Pfeiffer gra starzejącą się kurtyzanę, która nawiązuje romans z młodym dandysem (Rupert Friend), tytułowym „Cheri”. To, co początkowo miało być przelotną miłostką, przeradza się w wielką miłość… Co prawda zdania krytyków co do tego, czy mamy do czynienia z drugimi „Niebezpiecznymi związkami”, są podzielone, ale do kina warto iść dla samej Pfeiffer.
MARSZ DO KINA… DOMOWEGO:
Abel, twój brat
Kino Janusza Nasfetera dziś wydaje się być nieco zapomniane – niesłusznie. Gdy kręcił swe poważne filmy dziecięce, widz (nie tylko małoletni) oczekiwał raczej wesołej przygody niż opowieści serio. Dziś – gdy tej przygody w kinach i telewizji jest aż nadto warto powrócić do starych filmów, mówiących o tym, że okres dzieciństwa niekoniecznie zawsze i niekoniecznie dla wszystkich był czasem beztroskiej zabawy.
Chinatown
„Chinatown” często jest przedstawiane jako najlepszy film Romana Polańskiego – i z pewnością wiele w tym prawdy. Tak klimatyczna, wyjątkowo mroczna opowieść kryminalna, do dziś robi ogromne wrażenie, a Jack Nicholson objawia się tu w swojej najlepszej formie. Do niedawna film praktycznie nie był dostępny na naszym rynku DVD (gdzieś tam krążyło jedynie wydanie bez polskich napisów), wypada więc nadmienić o wznowieniu.
Amerykański wilkołak w Londynie
Jeden z najsłynniejszych filmów o wilkołakach wreszcie na polskim rynku. Do tej pory mieliśmy do czynienia tylko z o niebo słabszym sequelem „Amerykański wilkołak w Paryżu”, wreszcie w nasze ręce trafia film, w którym przemiana człowieka w wilka była naprawdę bolesna, a sama fabuła naprawdę solidna, serio, przejmująca, nie popadająca w parodię. Warto powrócić po latach.
koniec
31 maja 2010

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Za rok, za dzień, za chwilę…
Sebastian Chosiński

23 IV 2024

Gdy w lutym 1967 roku Teatr Sensacji wyemitował „Cichą przystań” – ostatni odcinek „Stawki większej niż życie” – widzowie mieli prawo poczuć się osieroceni przez Hansa Klossa. Bohater, który towarzyszył im od dwóch lat, miał zniknąć z ekranów. Na szczęście nie na długo. Telewizja Polska miała już bowiem w planach powstanie serialu, na którego premierę trzeba było jednak poczekać do października 1968 roku.

więcej »

Z filmu wyjęte: Knajpa na szybciutko
Jarosław Loretz

22 IV 2024

Tak to jest, jak w najbliższej okolicy planu zdjęciowego nie ma najmarniejszej nawet knajpki.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Polecamy

Knajpa na szybciutko

Z filmu wyjęte:

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Z tego cyklu

Marzec 2020
— Esensja

Luty 2020
— Esensja

Styczeń 2020
— Esensja

Grudzień 2019
— Esensja

Listopad 2019
— Esensja

Październik 2019
— Esensja

Wrzesień 2019
— Esensja

Sierpień 2019
— Esensja

Lipiec 2019
— Esensja

Maj 2019
— Esensja

Tegoż twórcy

Remanent filmowy 2017
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Grzegorz Fortuna, Adam Kordaś, Marcin Osuch, Jarosław Robak, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja ogląda: Listopad 2017 (2)
— Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Esensja ogląda: Grudzień 2016 (4)
— Sebastian Chosiński

Bourne przechodzony
— Jarosław Robak

Co za dzień! Co za cudowny dzień!
— Piotr Dobry

Co nam w kinie gra: „Serce, serduszko” i „TOTART czyli odzyskiwanie rozumu”
— Karolina Ćwiek-Rogalska

Oswajanie melancholii
— Grzegorz Fortuna

Esensja ogląda: Luty 2014
— Sebastian Chosiński, Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Loretz

Piraci XXI wieku
— Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Sierpień 2012 (DVD)
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Daniel Markiewicz, Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.