Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2019 (2/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2

Jarosław Loretz

Pożegnania 2019 (2/4)

11. – Peggy Lipton, aktorka, modelka i piosenkarka. Sukces odniosła rolą w serialu „The Mod Squad” (dostała za nią Złoty Glob), ale w pamięci widzów zapisała się głównie jako Norma Jennings z serialu „Twin Peaks”.
12. – Machiko Kyō, japońska aktorka lat 1950., która karierę zaczęła z przytupem – w „Rashomonie” Kurosawy. Potem były filmy Mizoguchiego („Opowieści księżycowe”, „Ulica hańby”), Mikio Narusego („Starszy brat i młodsza siostra”), Teinosukego Kinugasy („Wrota piekieł”), Yasujirō Ozu („Dryfujące trzciny”), Kona Ichikawy („Klucz”, „Kobiecy testament”) oraz amerykańska „Herbaciarnia „Pod Księżycem””, za występ w której otrzymała nominację do Złotego Globu.
13. – Doris Day, a tak naprawdę Doris Mary Ann Kappelhoff. Piosenkarka (w latach 1939-1967 zaśpiewała ponad 650 piosenek, w tym wielki przebój „Que Sera, Sera (Whatever Will Be, Will Be)”), ale przede wszystkim aktorka, czynna zawodowo w latach 1950. i 1960. Wystąpiła m.in. w „Calamity Jane”, „Człowieku, który wiedział za dużo” Hitchcocka, „Telefonie towarzyskim” (za występ w nim otrzymała jedyną w życiu nominację do Oscara), „Nie jedzcie stokrotek”, „Przesuń się, kochanie” i „Kosmicznych przygodach Jennifer”.
16. – Ieoh Ming Pei, urodzony w Chinach, wychowany w Hong Kongu i Szanghaju, a zamieszkały w USA architekt, który wsławił się zaprojektowaniem kontrowersyjnej szklanej piramidy na dziedzińcu Luwru. Wśród swoich dokonań ma jednak i inne nietypowe projekty, jak choćby ciosane szpadlem Mesa Laboratory na przedmieściach Boulder, wyglądające jak biurko z wysuniętą szufladą Muzeum Sztuki im. Herberta F. Johnsona na Uniwersytecie Cornella, Rock and Roll Hall of Fame w kształcie piramidy ze ślimakiem na przedmieściach Cleveland czy przewracający się ratusz w Dallas.
17. – Herman Wouk, amerykański pisarz białoruskiego pochodzenia, który ogromną popularność zdobył szeregiem powieści osadzonych w realiach II wojny światowej: „Buntem na okręcie” (Nagroda Pulitzera w 1951, ekranizacja z Humphreyem Bogartem i José Ferrerem w 1954), „Wichrami wojny” (7-odcinkowa ekranizacja z Robertem Mitchumem i Ali MacGraw) oraz „Wojną i pamięcią” (12-odcinkowa ekranizacja z Robertem Mitchumem i Jane Seymour). Oprócz powyższych powieści po polsku opublikowano jeszcze „Nadzieję”, „Nie przerywajcie karnawału”, „Wielką miłość Marjorie” i „Chłopca z Nowego Jorku” (opartego na autobiograficznych wątkach), a także esej o współczesnym judaizmie – „To jest mój Bóg”.
20. – Niki Lauda, austriacki kierowca wyścigowy. Trzykrotnie zdobywał mistrzostwo świata Formuły 1, i to mimo doznania w jednym z wyścigów rozległych poparzeń zewnętrznych i wewnętrznych. W 1978 założył własną linię lotniczą, Lauda Air. Po jej sprzedaniu liniom Austrian Airlines w roku 2000 (w pełni wchłonięta została dopiero w 2013), w 2003 założył kolejną, Niki. Gdy ta z kolei bankrutowała na przełomie 2017 i 2018 roku, przejął linie Amira Air i zmieniwszy im nazwę na Laudamotion wykupił bankruta. Na bazie rywalizacji Laudy z Jamesem Huntem w sezonie 1976, kiedy to Lauda uległ poparzeniu, powstał film „Wyścig” z Chrisem Hemsworthem w roli Hunta.
25. – Tun-fei Mou, chiński reżyser, który zasłynął nakręceniem szokującego filmu „Oddział 731”, bardziej znanego jako „Men Behind the Sun”. Film, będący mieszanką paradokumentu z exploitation, zawierający szereg odrażających scen – od łamania zamrożonych kończyn po zapis autentycznej sekcji zwłok młodego chłopca – w zamierzeniu będący w miarę wiernym odtworzeniem działań zbrodniczej japońskiej jednostki wojskowej, prowadzącej na terenie Mandżurii badania nad bronią biologiczną i chemiczną, stał się symbolem kina wstrząsającego tak treściowo, jak i wizualnie. Zakazany w wielu krajach, ponoć w samych Chinach doprowadził kilkunastu widzów do śmiertelnego zawału.
29. – Dennis Etchison, pisarz i redaktor fantasy i SF. Wielokrotnie nagradzany tak za własne opowiadania, jak i za zredagowane antologie i zbiory opowiadań (8 nominacji i 2 nagrody World Fantasy Award, 1 nominacja i 2 nagrody British Fantasy Award, 4 nominacje do Bram Stoker Award). Autor nowelizacji „Videodromu” i dwóch części „Halloween”. W Polsce znany z jednego jedynego opowiadania „Wzywam wszystkie potwory”, opublikowanego w pierwszej części „Wielkiej księgi potworów”.
W czerwcu:
2. – Maciej Parowski, redaktor, pisarz SF, wieloletni kierownik działu literatury polskiej w „Fantastyce” (z czasem przemianowanej na „Nową Fantastykę”), w latach 1992-2003 jej redaktor naczelny, następnie redaktor naczelny „Czasu Fantastyki”. Autor dwóch powieści SF („Twarzą ku ziemi” i „Burza. Ucieczka z Warszawy”) i szeregu opowiadań, w większości ujętych w zbiorze „Sposób na kobiety”.
3. – Siemion Rozenfeld, radziecki żołnierz i partyzant pochodzenia żydowskiego, ostatni z żyjących uczestników powstania i masowej ucieczki więźniów z obozu zagłady w Sobiborze.
7. – Ryszard Bugajski, reżyser filmowy i telewizyjny, pisarz i scenarzysta. Zyskał międzynarodową sławę (nominacja do Złotej Palmy) i nienawiść PRL-owskiego reżimu (likwidacja Zespołu Filmowego „X”) dramatem „Przesłuchanie”, nakręconym w 1982 roku, ale oficjalnie puszczonym do dystrybucji dopiero po upadku PRL. Oprócz tego nakręcił m.in. „Generała Nila”, „Układ zamknięty” i „Zaćmę”, a także – na emigracji w Kanadzie – garść odcinków rozmaitych seriali, w tym „Strefy mroku” i „Alfred Hitchcock przedstawia”.
7. – Narciso Ibáñez Serrador, hiszpański reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny, mający na swoim koncie szereg filmów telewizyjnych i 29-odcinkowy serial grozy „Historias para no dormir”, z historiami opartymi głównie na opowiadaniach Edgara Allana Poego, Fredrica Browna i Raya Bradbury’ego. Obok tego nakręcił dwa filmy kinowe, dzięki którym zyskał międzynarodową sławę. Pierwszy to thriller „La residencia” z 1969 roku, ze znikającymi uczennicami żeńskiej szkoły prywatnej. Natomiast drugi, niespodziewanie mocny w wymowie, to późniejszy o 7 lat prowokacyjny thriller SF „Czy zabiłbyś dziecko?”, z małżeństwem odciętym na wyspie zamieszkanej przez polujące na dorosłych dzieci.
13. – Nature Ganganbaigal, niekiedy zapisywany jako Nature G., posiadający chińsko-mongolskie korzenie muzyk, wokalista i kompozytor, założyciel folkmetalowego zespołu Tengger Cavalry. Grający na morin chuur, klasycznym mongolskim instrumencie strunowym, posługujący się śpiewem alikwotowym (bardzo niskie dźwięki gardłowe), z miejsca zdobył ogromną popularność, koncertując nawet w Carnegie Hall. Zmarł z nieznanych przyczyn w wieku zaledwie 29 lat.
14. – Maurice Bénichou, francuski aktor, grywający m.in. u Michaela Hanekego („Kod nieznany”, „Czas wilka”, „Ukryte”) i Petera Brooka („Mahabharata”). Wystąpił też w „Amelii” Jeana-Pierre’a Jeuneta jako Dominique Bretodeau, który dzięki bohaterce odzyskał wspomnienia z dzieciństwa.
15. – Franco Zeffirelli, włoski reżyser filmowy, teatralny i operowy, scenograf, projektant kostiumów, producent i aktor, daleki krewniak Leonarda da Vinciego, kochanek Luchino Viscontiego. Z najsłynniejszych jego filmów, często będących ekranizacjami znanych sztuk, warto wymienić „Poskromienie złośnicy” z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem (nominacja do Oscara za kostiumy), „Romea i Julię” (nominacje do Oscara i Złotego Globu za reżyserię, Oscary za kostiumy i zdjęcia), „Brata Słońce, siostrę Księżyc” o św. Franciszku z Asyżu, „Jezusa z Nazaretu” z przebogatą obsadą (Anne Bancroft, Claudia Cardinale, James Earl Jones, James Mason, Laurence Olivier, Donald Pleasence, Christopher Plummer, Anthony Quinn, Rod Steiger, Peter Ustinov, Michael York), „Otella” z Placido Domingo w roli głównej (nominacja do Złotej Palmy), „Hamleta” z Melem Gibsonem i Heleną Bonham Carter (nominacje do Oscara za scenografię oraz za kostiumy) i „Jane Eyre”.
22. – Judith Krantz, amerykańska pisarka i scenarzystka, specjalizująca się w psychologiczno-obyczajowych romansach. W Polsce wyszło przynajmniej 11 jej powieści. Ze względu na to, że jej mężem był producent telewizyjny, szereg jej utworów został zekranizowany, i to na ogół w całkiem porządnej obsadzie (m.in. Claudia Cardinale, Stefanie Powers, Courteney Cox, Raquel Welch, Hugh Grant).
24. – Billy Drago, właściwie William Eugene Burrows, amerykański aktor z indiańsko-cygańskimi korzeniami. Ze względu na charakterystyczny wygląd często obsadzany był w rolach niegodziwców, jak choćby w „Niesamowitym jeźdźcu” Eastwooda, „Nietykalnych” De Palmy, szeregu filmów z Chuckiem Norrisem i rozlicznych podrzędnych produkcjach klasy B, w rodzaju „Cyborga 2”, „Ucieczki z kolonii karnej Księżyca”, „Wstrząsów 4”, „Łowcy demonów”, „Wampirowa” czy nowej wersji „Wzgórza mają oczy”.
26. – Édith Scob, francuska aktorka filmowa i teatralna o rosyjskich korzeniach (tak naprawdę nazywała się Édith Helena Vladimirovna Scobeltzine), najbardziej znana z filmu Georges’a Franju „Oczy bez twarzy”, w którym wcieliła się w rolę oszpeconej w samochodowym wypadku córki naukowca od przeszczepów. Oprócz tego zagrała w dwóch innych filmach Franju („Głową o mur”, „Judex albo zbrodnia doskonała”), a także m.in. w „Braterstwie wilków”, „Vidocqu”, „Człowieku z pociągu” i „Holy Motors”. Za występ w tym ostatnim filmie została zresztą nominowana do Cezara.
26. – Tadao Takashima, początkowo perkusista jazzowy, potem aktor filmowy i teatralny. Zagrał w ponad setce filmów, w tym w szeregu produkcji SF, wliczając w to „Atragona”, „Frankenstein vs. Barugon” i trzy części „Godzilli”. Jego dwóch synów – Masahiro i Masanobu – również zostało aktorami (każdy z nich zaliczył występ w przynajmniej jednej części „Godzilli”). Trzeci został zamordowany w wieku pięciu lat przez pokojówkę.
26. – Max Wright, aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, który zapisał się w pamięci widzów głównie rolą Williego Tannera w serialu „Alf”.
koniec
« 1 2
9 stycznia 2020

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Wkrótce

zobacz na mapie »

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.