Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 1 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2020 (2/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)

W maju:
3. – Dave Greenfield, brytyjski klawiszowiec i wokalista, od 1975 roku aż do śmierci związany z zespołem The Stranglers. Współautor muzyki do wielu przebojów grupy, w tym „Golden Brown”, „Always the Sun”, „Peaches” i „Big Thing Coming”.
5. – Millie Small, jamajska wokalistka i autorka piosenek. W historii muzyki rozrywkowej zapisała się tak naprawdę jednym przebojem, „My Boy Lollipop”, ale za to w jakim stylu! Utwór dotarł do samych szczytów list przebojów Wielkiej Brytanii, USA i Australii, sprzedając się w zawrotnej liczbie siedmiu milionów kopii i czyniąc z dziewczyny, mającej wówczas ledwie 16 lat, pierwszą międzynarodową gwiazdą rodem z Karaibów.
9. – Little Richard, jeden z pionierów rock and rolla, na przełomie lat 50. i 60. podbijający serca słuchaczy dynamicznymi, krzykliwymi hitami w rodzaju „Tutti Frutti”, „Long Tall Sally”, „Good Golly Miss Molly”, „Lucille”, „Keep A-Knockin’” czy „Baby Face”.
12. – Michel Piccoli, francuski aktor włoskiego pochodzenia, czterokrotnie nominowany do Cezara („Dziwna sprawa”, „Przekątna gońca”, „Milou w maju”, „Piękna złośnica”), nagrodzony Złotą Palmą („Skok w pustkę”), mający na swoim koncie występy w filmach Godarda („Pogarda”), Buñuela („Dziennik panny służącej”, „Dyskretny urok burżuazji”), Hitchcocka („Topaz”), Chabrola („Krwawe gody”), Ferreriego („Wielkie żarcie”) i Leloucha („Rozstania i powroty”), a także rolę w zupełnie zwariowanym „Themrocu”.
14. – Henryk Jaskuła, żeglarz, kapitan jachtowy. Pierwszy Polak i zarazem trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów, okrążył Ziemię. Rejs na „Darze Przemyśla” trwał 344 dni – od 12 czerwca 1979 do 20 maja 1980. Trzy lata później ukazała się autorska relacja z podróży, „Non stop dookoła świata”.
29. – Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy. Laureat nagrody Fundacji im. Kościelskich (za tomik poezji „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”), Paszportu „Polityki” (za powieść „Bezpowrotnie utracona leworęczność”) oraz Nagrody Literackiej Nike (za powieść „Pod Mocnym Aniołem”). Na podstawie jego prozy powstał „Spis cudzłożnic” Jerzego Stuhra i „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego, zaś według jego scenariusza nakręcono dwa filmy z serii Święta polskie: „Żółty szalik” i „Miłość w przejściu podziemnym”.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Wkrótce

zobacz na mapie »

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.