Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 30 stycznia 2023
w Esensji w Esensjopedii

Indiana Jones: 10 pamiętnych scen

Esensja.pl
Esensja.pl
Konrad Wągrowski
Och, oczywiście – filmy o Indianie Jonesie (zwanym też Henrym Jonesem Juniorem) przepełnione są kapitalnymi scenami, które na zawsze weszły do kanonu kina przygodowego. Nie jest więc łatwo wybrać z nich dziesiątkę najlepszych. Jednak spróbowaliśmy – proszę, oto nasza lista.

Konrad Wągrowski

Indiana Jones: 10 pamiętnych scen

Och, oczywiście – filmy o Indianie Jonesie (zwanym też Henrym Jonesem Juniorem) przepełnione są kapitalnymi scenami, które na zawsze weszły do kanonu kina przygodowego. Nie jest więc łatwo wybrać z nich dziesiątkę najlepszych. Jednak spróbowaliśmy – proszę, oto nasza lista.
10. „Nie miał biletu” („Ostatnia krucjata”)
Henry Jones i Henry Jones Junior uciekają z Niemiec po otrzymaniu autografu Adolfa Hitlera. Wybierają sterowiec, ale Niemcy sprawdzają pasażerów. Indy przebiera się za stewarda, chwyta Niemca za kark i wyrzuca go przez burtę gondoli sterowca. Zaszokowanym pasażerom mówi: „Nie miał biletu!”, po czym wszyscy ochoczo pokazują swoje wejściówki na pokład. Niby błahe i nie najmądrzejsze, ale bawi podczas każdego seansu.
9. Trzy razy wielki osiłek (cała trylogia)
Tym razem trzy sceny w jednym. Tak się składało, że w każdej części Indiana musiał stoczyć zażarty pojedynek z jakimś wyraźnie silniejszym od siebie przeciwnikiem, podczas walki przeżywał naprawdę trudne chwile, ale ostatecznie triumfował, a przeciwnik kończył swój żywot w jakiś dramatyczny sposób. W „Poszukiwaczach zaginionej Arki” Indy walczy z niemieckim żołnierzem, który zostaje poszatkowany przez śmigło samolotu, w „Świątyni Zagłady” z hinduskim strażnikiem, który zostaje wessany przez taśmociąg, a w „Ostatniej krucjacie” rywalem jest niemiecki pułkownik, zgnieciony przez czołg po upadku w przepaść. Czy będziemy mieli odpowiednik w „Królestwie Kryształowej Czaszki”?
8. Z parasolką na samolot („Ostatnia krucjata”)
Nie może w naszym zestawieniu zabraknąć sceny z Seanem Connerym, w końcu jednym z największych atutów ostatniej części trylogii. Czyż może być scena lepiej definiująca bohatera niż oryginalny sposób na strącenie nieprzyjacielskiego samolotu? Nieważne, że profesor Henry Jones najpierw zestrzeliwuje… samolot, w którym leci (szatkując z karabinu maszynowego własny ogon). Ważne, że w krytycznym momencie popisuje się pomysłowością, nadal pozostając nobliwym profesorem. Jego orężem staje się… parasolka, a bezpośrednią amunicją rozpędzone mewy, które uszkadzają śmigło faszystowskiej maszyny. Po fakcie nie może też zabraknąć stosownego cytatu z klasyki. Profesor w każdym calu.
7. Węże (niekoniecznie w samolocie) („Poszukiwacze…”)
Zwierzęce paskudztwa to specjalność trylogii o Indianie. Na początku są tarantule (prawdziwe!) obłażące Alfreda Molinę w jego filmowym debiucie (fascynujący początek kariery), potem właśnie węże, w części drugiej robaki, w trzeciej szczury. Zwykle prawdziwe – Spielberg lubił realizm. Największe wrażenie robi jednak około 7000 węży wypełniających Studnię Dusz, w której Indiana znajduje Arkę. Podobno sprawdzano wszystkie, czy nie są aby jadowite. Niezależnie od tego ani Ford, ani Allen nie czuli się najlepiej w ich wijącym się, oślizgłym towarzystwie. A scena, w której wąż przechodzi przez upuszczony but Marion Ravenwood, długo nie pozwala zasnąć w nocy…
6. Spacer pod ciężarówką („Poszukiwacze…”)
Najlepsza scena kaskaderska całej trylogii. Indiana Jones próbuje przejąć kontrolę nad ciężarówką wiozącą Arkę. Najpierw skacze z konia do samochodu i wygrywa miejsce za kierownicą, wypychając dotychczasowego szofera. Następnie raniony i wypchnięty, spada jednak pod maskę pędzącego samochodu. Przechodzi pod nim na tył, po uczepieniu się biczem przez jakiś czas jest ciągnięty za samochodem, ale udaje mu się powrócić do środka i ponownie zdobyć miejsce za kółkiem. Scena naprawdę była kręcona podczas jazdy (choć może nie tak szybkiej, jak się wydaje), z drogi usunięto jednak kamyki, a Forda tym razem (Harrison większość numerów kaskaderskich wykonywał sam) zastępował kaskader Terry Leonard.
5. Obiad u maharadży („Świątynia Zagłady”)
Z pewnością wszyscy dokładnie pamiętamy smakowitą ucztę u młodego maharadży w Pałacu Pankot w drugiej części przygód Indiany Jonesa. Warto zaznaczyć, że scena ta wywołała gorące protesty społeczności hinduskiej. Spielberg tłumaczył się, że miał to być taki żart, w którym Hindusi nabijają się z białych, podając im to, co sami rzekomo jedzą. Żart jednak był chyba zbyt wyszukany… Dla zainteresowanych wykorzystaniem we własnej kuchni przypomnę dokładnie menu. Danie pierwsze – „Wężowa niespodzianka” (wąż nadziewany żywymi młodymi węgorzami), danie drugie – pieczone czarne karaluchy, danie trzecie – zupa z owczych oczu, deser – mrożone małpie móżdżki. Smacznego!
4. Tu jest Arka! („Poszukiwacze…”)
Przebrany za Araba Indiana Jones o określonej porze dnia w określonym miejscu – komnacie z makietą miasta unosi określony przedmiot – laskę zakończoną dyskiem z rubinem pośrodku i wtedy padający promień słoneczny na dużej makiecie miasta pokazuje położenie Arki. Mówcie sobie co chcecie, dla mnie to zawsze będzie jedna z bardziej magicznych scen całej trylogii.
3. Wyrywanie serca („Świątynia Zagłady”)
Kwintesencja mrocznego nastroju drugiej części trylogii. Pomysł, aby ten odcinek był bardziej okrutny i ponury, wyszedł od George’a Lucasa. Chyba jednak nikt się nie spodziewał, że będzie aż tak przerażająco – scena, w której kapłan bogini Kali spokojnie wyrywa (a właściwie wyjmuje) serce przeznaczonemu na ofiarę niewolnikowi (który pomimo tego jeszcze żyje), mocno szokowała. Po seansie zaś rodzima młodzież szkół podstawowych rzucała się natomiast do próbowania rytuału na młodszych kolegach (z okrzykami „Kali Ma! Kali Ma!” oczywiście) – na szczęście bez spodziewanych efektów.
2. Wielka kamienna kula („Poszukiwacze…”)
Wielka kamienna kula, tocząca się za Indianą uciekającym z wraz z posążkiem Inków, to najczęściej chyba wspominana, cytowana i parodiowana scena całej trylogii. To oczywiście element zmyślnego antycznego mechanizmu zabezpieczania skarbów (taki ówczesny autoalarm), uruchamiającego się w przypadku wykrycia próby kradzieży i odpornego na obejścia w postaci podłożenia woreczka z piaskiem. Warto wspomnieć, że ogromna kula w rzeczywistości była wykonana z gipsu i ważyła niebagatelne 100 kilogramów, więc też mogła aktora nieźle poturbować. Harrison Ford, który często numery kaskaderskie wykonywał sam, był zapewne bardzo szczęśliwy, grając kilka dubli sceny ucieczki przed kulą…
Cała ta scena to również zwieńczenie zupełnie nowatorskiej wówczas koncepcji rozpoczęcia filmu. Zamiast spokojnie wprowadzić widza w fabułę, zostaje on bez ostrzeżenia wrzucony w sam środek dynamicznej akcji.
1. Arab z mieczem („Poszukiwacze…”)
Pierwsze miejsce na naszej liście jest oczywiste. Pościg ulicami Kairu, a drodze Indiany staje wielki Arab (gra go kaskader ekipy, Terry Richards). Daje chwilowy pokaz umiejętności posługiwania się zakrzywionym mieczem. Dalej scenariusz przewidywał atak na Indianę, który cudem uchyla się przed ostrzem, po czym po ciężkich zmaganiach pokonuje przeciwnika. Problem w tym, że cała ekipa, a w szczególności Harrison Ford, była wówczas mocno zmęczona nie tylko zdjęciami w upale, ale przede wszystkim panującą biegunką (poza Stevenem Spielbergiem, który jadł jedynie konserwy przywiezione z Wielkiej Brytanii – cwaniak). Ford nie miał zbyt wiele entuzjazmu do nagrywania kolejnej wyczerpującej sceny (jak sam wspomina, biegał wówczas do toalety co dziesięć minut) i zaproponował „A może bym po prostu zastrzelił skurwysyna?”. W ten właśnie sposób powstała najsłynniejsza chyba scena całej trylogii. Ekipa była zadowolona, widzowie zachwyceni oryginalnością rozwiązania, i tylko jedna osoba nie podzielała ogólnej radości. Aby dobrze wypaść w pojedynku, Terry Richards trenował wcześniej walkę mieczem przez kilka miesięcy…
Scena została sparodiowana w części drugiej, gdy Indiana widzi znów dwóch osiłków z mieczami, chce ich zastrzelić, ale… nie ma pistoletu. Pamiętajmy, że z punktu widzenia chronologii cyklu jest to zresztą zdarzenie wcześniejsze („Świątynia Zagłady” to rok 1935, a „Poszukiwacze…” 1936). Można więc rzec, że Indy swoje marzenie ukazania przewagi broni palnej nad białą mógł zrealizować dopiero rok później.
koniec
15 maja 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Zabójczy izotop
Sebastian Chosiński

24 I 2023

W latach 60. i 70. XX wieku czwartkowy Teatr Sensacji „Kobra” gromadził przed telewizorami miliony widzów spragnionych krwi i morderstw. Nierzadko rozwiązywali je swojscy oficerowie Milicji Obywatelskiej, najczęściej w stopniach kapitana bądź porucznika. Major Korta – główny bohater „Irydu” Mieczysława Waśkowskiego (na podstawie tekstu Barbary Nawrockiej i Ryszarda Dońskiego) – był na ich tle ewenementem.

więcej »

Z filmu wyjęte: Pomsta na ufokach
Jarosław Loretz

23 I 2023

Nie marzyliście kiedyś, żeby zemścić się na obcych za te wszystkie bezkarne obmacywanki, analne sondy i inne wyczyniane na pokładzie latającego talerza brewerie?

więcej »

Z filmu wyjęte: Zupa jednak wyszła za słona
Jarosław Loretz

16 I 2023

W poprzednim odcinku było o świetnej kuchence. W tym – domorosłego kuchcika dopadają konsekwencje.

więcej »

Polecamy

Pomsta na ufokach

Z filmu wyjęte:

Pomsta na ufokach
— Jarosław Loretz

Zupa jednak wyszła za słona
— Jarosław Loretz

Ogień domowy
— Jarosław Loretz

Dom światła
— Jarosław Loretz

Chcesz mieć jeszcze jeden pokój? To kilof w dłoń!
— Jarosław Loretz

Escher w praktyce
— Jarosław Loretz

Porcelana po babci
— Jarosław Loretz

Urok zła
— Jarosław Loretz

Kamień u szyi
— Jarosław Loretz

Mielolot z wytrzeszczem
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż twórcy

Kroniki młodego Stevena Spielberga
— Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Marzec 2018 (1)
— Piotr Dobry, Marcin Mroziuk, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja ogląda: Styczeń 2016 (1)
— Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Jarosław Robak, Konrad Wągrowski

Najlepszego sortu Amerykanin
— Jarosław Robak

Esensja ogląda: Czerwiec 2013 (1)
— Sebastian Chosiński, Ewa Drab, Gabriel Krawczyk, Jarosław Loretz

Esensja ogląda: Luty 2013 (Kino)
— Miłosz Cybowski, Gabriel Krawczyk, Alicja Kuciel, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Styczeń 2013 (Kino)
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Piotr Dobry, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Alicja Kuciel, Beatrycze Nowicka, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

Dymy i światła
— Karolina Ćwiek-Rogalska

Człowiek pogryzł konia
— Łukasz Gręda

Zabili go i uciekł
— Agnieszka Szady

Tegoż autora

Kac Vegas w Zakopanem
— Konrad Wągrowski

Żyje się tylko dziewięć razy
— Konrad Wągrowski

Pościgi, wybuchy, cięte dialogi
— Konrad Wągrowski

Rejs
— Konrad Wągrowski

Para młoda i piraci
— Konrad Wągrowski

Niezłomny bojownik o komiks
— Konrad Wągrowski

Kroniki młodego Stevena Spielberga
— Konrad Wągrowski

Kadr, który…: Właściwy człowiek na właściwym grzbiecie
— Konrad Wągrowski

Piąty bieg, Cyklonie, piąty bieg!
— Konrad Wągrowski

Fantastyka rozrywkowa w klasycznym stylu
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.