Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
85,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do kina marsz: Czerwiec 2011

Esensja.pl
Esensja.pl
Dla koneserów – znienacka wprowadzony do polskich kin triumfator z Cannes, czyli „Drzewo życia” Terrence’a Malicka i grecki „Kieł, dla rozrywki nowi „X-meni”, nowy „Kac Vegas”, filmy Abramsa i duetu od „Hot Fuzz”. Słowem – dla każdego w czerwcu powinno znaleźć się w kinach coś ciekawego.

Esensja

Do kina marsz: Czerwiec 2011

Dla koneserów – znienacka wprowadzony do polskich kin triumfator z Cannes, czyli „Drzewo życia” Terrence’a Malicka i grecki „Kieł, dla rozrywki nowi „X-meni”, nowy „Kac Vegas”, filmy Abramsa i duetu od „Hot Fuzz”. Słowem – dla każdego w czerwcu powinno znaleźć się w kinach coś ciekawego.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze, naszym zdaniem, filmowe premiery nadchodzącego miesiąca. Uwaga! W wielu przypadkach nie możemy na 100% zagwarantować jakości obrazu – wspominamy o nim po prostu dlatego, że zapowiada się ciekawie, albo dlatego, że szanujący się kinoman nie powinien tego filmu nie znać, nawet jeśli z seansu wyjdzie zniesmaczony i skieruje się do kasy, by zażądać zwrotu pieniędzy za bilet. Dla jasności – od nas także nie należy się domagać tych pieniędzy. Niemniej jednak mamy nadzieję, że nasze typy będą w większości przypadków trafne, a sam cykl uznacie za pomocny przy planowaniu kinowych wizyt. A na wrażenia poseansowe zapraszamy oczywiście do serwisu Zgryźliwych Tetryków.

MARSZ DO KINA:
WASZ EKSTRAKT:
85,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
X-Men: Pierwsza klasa
Matthew Vaughn już pokazał w „Kick-Ass”, że potrafi świetnie ironizować na bazie superbohaterskich toposów i niezwykle sprawnie reżyserować sceny akcji. Teraz przyszedł czas na zmierzenie się z klasyczną i poważaną serią komiksową. Nie jest to reboot, więc Vaughn nie miał okazji na całkowite odświeżenie świata mutantów, jednak ze sporej ilości zwiastunów i fragmentów udostępnionych w sieci wynika, że odcisnął na materiale swoje oryginalne pomysły. Vaughn przyznał w wywiadach, że starał się osiągnąć charakterystyczny klimat retro w stylu klasycznego, zimnowojennego Bonda. Młoda obsada również prezentuje się intrygująco z takimi nazwiskami jak James McAvoy (Xavier), Michael Fassbender (Magneto), Jennifer Lawrence (Mystique), czy Nicolas Hoult (Beast). Reżyser nie miał zbyt wiele czasu na realizację, budżet nie był kolosalny, oczekiwania są wysokie. Jednak historia często pokazuje, że taka presja może działać stymulująco. Potwierdzają to wczesne recenzje, mówiące o tym, że to jeden z najlepszych filmów w serii.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kac Vegas w Bangkoku
Część pierwsza rozbawiła cały świat – prościutki koncept – czterech panów na kawalerskim wypadzie tak baluje, że nie pamięta co robiło w nocy i musi to krok po kroku odkrywać – okazała się nad wyraz nośna. Film nie tylko doprowadzał widzów do bólu brzucha, ale i spodobał się krytykom, trudno więc się dziwić, że doczekał się sequela, w którym powraca cała ekipa z nieocenionym Zachiem Galifianakisem na czele, którzy tym razem zamiast do światowej stolicy hazardu trafiają na Daleki Wschód. I choć recenzenci narzekają, że film wobec części pierwszej jest mocno wtórny to my liczymy na solidną porcję zdrowego śmiechu. Ale jeśli chodzi o polski tytuł... Jak może być Vegas w Bangkoku?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Drzewo życia
Terrence Malick to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych amerykańskich reżyserów, chociaż filmów zrobił niewiele. Pomiędzy „Niebiańskimi dniami” a „Cienką czerwoną linią” zamilknął po prostu na dwadzieścia lat. Tym razem odczekał „jedyne” sześć od swojego ostatniego filmu – „Podróży do Nowej Ziemi”. Sam Malick jest postacią enigmatyczną, unikającą wywiadów i rozgłosu. Jednak kiedy decyduje się na zrobienie filmu, to znaczy, że ma coś ważnego do powiedzenia. „Drzewo życia” było już szeroko dyskutowanym projektem od jakiegoś czasu i z różnych pogłosek można było wnioskować, że to najambitniejsze jak dotąd przedsięwzięcie Malicka. Historia amerykańskiej rodziny wpisana w losy wszechświata, z dinozaurami włącznie, w głównych rolach Brad Pitt i Sean Penn, a za kamerą prawdziwy poeta obiektywu – Emmanuel Lubezki. Zdobycie Złotej Palmy Cannes tylko podsyca niemożliwie wysokie oczekiwania. Czy film okaże się prawdziwym arcydziełem, czy może jedynie skazaną na niepowodzenie próbą dotknięcia metafizyki?
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kieł
Grecki film, wyświetlany wcześniej na Warszawskim Festiwalu Filmowym, był w tym roku nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu zagranicznego, jednocześnie otrzymując etykietkę najdziwniejszego filmu w zestawieniu. Wieloznaczna, metaforyczna opowieść o pewnej rodzinie żyjącej w domu odgrodzonym od świata wysokim płotem doczekała się różnych interpretacji i z pewnością będzie ciekawą propozycją dla koneserów.
WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Super 8
J. J. Abrams zamienia w złoto prawie wszystko czego się dotknie jako producent – seriale „Lost”, „Felicity” i „Fringe”, filmy „Cloverfield” czy „Star Trek”. Swoim piórem wspiera scenariusze blockbusterów w rodzaju „Armageddonu” i „M:I III”, a jeszcze lepiej wypada w produkcjach, które dodatkowo reżyseruje – zarówno „Star Trek” jak i „M:I III” zostały dobrze przyjęte i doczekają się kontynuacji pod nadzorem Abramsa. „Super 8” również zapowiada się na przebój, a jedyną wątpliwość może budzić tematyka – Abrams znów zabiera się za zwykłych ludzi rzuconych w wir supertajnych, przerażających eksperymentów rządowych (zresztą pierwsze plotki mówiły, że film będzie kontynuacją „Cloverfield”), co ostatnio oglądamy na ekranie nader często.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Paul
Ekipa odpowiadająca za „Hot Fuzz” i „Wysyp żywych trupów” łączy siły z reżyserem „Supersamca” i „Adventureland” oraz Sethem Rogenem, a całość podlewa sosem nerdowskich nawiązań do kina science-fiction. Na deser jest też Sigourney Weaver, a jak „królowa sf” nie musi się wstydzić za żaden swój film z tego gatunku – za te komediowe również.
WASZ EKSTRAKT:
50,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Auta 2
„Auta” były najsłabszym chyba ze wszystkich filmów Pixara, co oczywiście nie znaczy, że złym. „Słaby Pixar” (oksymoron, nieprawdaż?) to i tak zwykle film lepszy od 70% innych produkcji. Tym niemniej zaskakujące jest to, że właśnie na sequel tego filmu zdecydowała się wytwórnia. Może po to, by pokazać, że i tu jest szansa na arcydzieło? Tak czy inaczej kolejny film Pixara to zawsze jest duże wydarzenie, a w tym przypadku jeszcze ponoć przed seansem będziemy mogli zobaczyć krótkometrażówkę z bohaterami „Toy Story"…
MARSZ DO KINA… DOMOWEGO:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Medium
Dziwne czasy nam nam nastały – reżyser Clint Eastwood cieszy się szacunkiem na całym świecie, a jego kolejny film nie trafia do kin tylko prosto na DVD. Cóż, zapewne przyczyną będzie fakt, że zebrał dość mieszane recenzje (na rottentomatoes 46%). Krytycy zarzucali mu sentymentalizm, zagubienie prawdziwego dramatu i utraty szansy na ważny film, ale chyba jednak ciekawe będzie co ponad już 80-letni Brudny Harry chce powiedzieć na temat śmierci.
Hanzo Brzytwa. Miecz spawiedliwości
Przy okazji wprowadzenia DVD oddajmy głos naszemu recenzentowi piszącemu o tym filmie z okazji relacji z Ery Nowe Horyzonty:
Najbardziej odjechany film samurajski w ramach sekcji Nocne Szaleństwo. Tytułowy Hanzo to sprawiedliwy acz srogi stróż prawa, stosujący dość ciekawe metody śledcze. Z przesłuchiwanych kobiet wyciąga bowiem wszelkie potrzebne mu informacje przy pomocy swojego wytrenowanego i prawdziwie zahartowanego w ekstremalnych warunkach… członka. To niejedyna jego zaleta – świetnie też włada mieczem i słowem – aczkolwiek wywołująca najwięcej emocji także u oglądających. Nic dziwnego, że z tak ogromną skutecznością bezwzględnie broni sprawiedliwości, tropi korupcję i demaskuje wewnętrzne pałacowe intrygi i spiski. Pierwsza cześć kultowej trylogii ma swój osobliwy klimat. Jest sprawnie wyreżyserowana, chwilami prawdziwie zabawna (zapewne w dużej mierze nie zamierzenie), choć czasami niebezpiecznie stąpa po granicy dobrego smaku. Obrońcy ekranowej moralności mieli by wiele do zarzucenia, choć daleko mu w śmiałości od zapowiadanych na przyszły rok filmów z gatunku pinku eiga. Nie ma natomiast wątpliwości że w kategorii „nocne szaleństwo”, „Hanzo Brzytwa” to seans idealny.
Wyspa złoczyńców
Wydany w zeszłym roku pakiet filmów o Panu Samochodziku nie zawierał wszystkich kinowych i telewizyjnych wcieleń bohatera Zbigniewa Nienackiego. Powiedzmy sobie zresztą szczerze – zawierał wcielenia najsłabsze, najmniej potrafiące oddać klimat powieści, starające się go przerobić w niskiej jakości kino młodzieżowe. W zestawie zabrakło świetnego serialu ze Stanisławem Mikulskim „Pan Samochodzik i templariusze”, ale też najwcześniejszej, zapomnianej, choć cenionej produkcji – „Wyspy złoczyńców” z samym Janem Machulskim w roli muzealnika-detektywa. I ten właśnie film w tym miesiącu trafia na półki sklepowe.
koniec
31 maja 2011

Komentarze

01 VI 2011   10:06:18

Kieł widziałem i serdecznie polecam!

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Za rok, za dzień, za chwilę…
Sebastian Chosiński

23 IV 2024

Gdy w lutym 1967 roku Teatr Sensacji wyemitował „Cichą przystań” – ostatni odcinek „Stawki większej niż życie” – widzowie mieli prawo poczuć się osieroceni przez Hansa Klossa. Bohater, który towarzyszył im od dwóch lat, miał zniknąć z ekranów. Na szczęście nie na długo. Telewizja Polska miała już bowiem w planach powstanie serialu, na którego premierę trzeba było jednak poczekać do października 1968 roku.

więcej »

Z filmu wyjęte: Knajpa na szybciutko
Jarosław Loretz

22 IV 2024

Tak to jest, jak w najbliższej okolicy planu zdjęciowego nie ma najmarniejszej nawet knajpki.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Polecamy

Knajpa na szybciutko

Z filmu wyjęte:

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Z tego cyklu

Marzec 2020
— Esensja

Luty 2020
— Esensja

Styczeń 2020
— Esensja

Grudzień 2019
— Esensja

Listopad 2019
— Esensja

Październik 2019
— Esensja

Wrzesień 2019
— Esensja

Sierpień 2019
— Esensja

Lipiec 2019
— Esensja

Maj 2019
— Esensja

Tegoż twórcy

Krótko o filmach: Bezpieczna przystań na pustyni
— Sebastian Chosiński

Ostateczny Porządek
— Kamil Witek

Skywalker na sterydach
— Konrad Wągrowski

Czy to człowiek?
— Miłosz Cybowski

Pomysł na życie zawodowe po osiemdziesiątce
— Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Luty 2018 (2)
— Jarosław Loretz, Anna Nieznaj, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Transatlantyk 2017: Osiem festiwalowych filmów
— Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Czerwiec 2017
— Jarosław Loretz, Marcin Osuch, Jarosław Robak

7. American Film Festival: Siedmiu wspaniałych
— Kamil Witek

7. American Film Festival: Znaczy kapitan
— Kamil Witek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.