Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 4 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Steven Spielberg
‹Poszukiwacze zaginionej Arki›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułPoszukiwacze zaginionej Arki
Tytuł oryginalnyRaiders of the Lost Ark
ReżyseriaSteven Spielberg
ZdjęciaDouglas Slocombe
Scenariusz
ObsadaHarrison Ford, Karen Allen, Paul Freeman, Ronald Lacey, John Rhys-Davies, Denholm Elliott, Alfred Molina, Wolf Kahler, Anthony Higgins, Vic Tablian, Don Fellows, William Hootkins, Frank Marshall, George Harris
MuzykaJohn Williams
Rok produkcji1981
Kraj produkcjiUSA
Czas trwania115 min
Gatunekprzygodowy
Zobacz w
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Wyszukaj / Kup

Indiana Jones: Na tropie archeologa

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Kamil Witek

Indiana Jones: Na tropie archeologa

Kto jest kim w „Indianie…”, czyli dramatis personae cyklu:
dr Henry „Indiana” Jones junior (Harrison Ford)
Superarcheolog i zdobywca skarbów. Miał być połączeniem Humphreya Bogarta i idola dla nastolatków. Ford był pierwszym kandydatem do roli, ale Lucas nie chciał, by po „Amerykańskim graffiti” i „Gwiezdnych wojnach” znowu grał w jego filmie. Ostatecznie jednak Ford dostał tę rolę, gdy faworyzowany Tom Selleck ze względu na inne zobowiązania musiał odrzucić propozycję zagrania archeologa.
Marion Ravenwood (Karen Allen)
Eksmiłość Indiany i córka jego pierwszego mentora – Abnera Ravenwooda. Kobieta o naprawdę mocnej głowie, z którą nie ma co stawać w szranki, jeśli chodzi o mocniejsze trunki. Gdy potwierdzono, że jej postać powróci w „Królestwie Kryształowej Czaszki”, z miejsca stała się główną kandydatką do roli matki domniemanego syna Indiany Jonesa.
dr Rene Belloq (Paul Freeman)
Jego sposób na archeologię to tropienie Indiany i przejmowanie od niego skarbu, gdy ten upora się już ze wszystkimi pułapkami. Archeolog pragnący za pomocą Arki Przymierza rozmawiać z Bogiem, co nie skończyło się dla niego najlepiej.
Sallah (John-Rhys Davies)
Jak wieść niesie, Sallah to „najlepszy kopacz w Egipcie”, choć nie każdemu oferuje swoje usługi. Stary przyjaciel Indy’ego. Według pierwotnego scenariusza miał być chudy jak patyk i mieć niewiele ponad 1,60 m wzrostu. Na szczęście aby sprostać oczekiwaniom Spielberga, potężny Rhys-Davies nie musiał się poddawać żadnej operacji.
dr Marcus Brody (Denholm Elliott)
Dobroduszny zwierzchnik i uniwersytecki przyjaciel Indiany. W „Poszukiwaczach…” w domyśle zastępuje mu ojca, by w „Ostatniej krucjacie” przemienić się w ślamazarnego i nierozgarniętego naukowca, potrafiącego zgubić się nawet we własnym muzeum.
mjr Arnold Toht (Ronald Lacey)
Zimny do szpiku kości agent Gestapo, spec od tortur. Wykonywany przez niego słynny gag z wieszakiem był pierwotnie zaplanowany do „1941”, ale dopiero w „Poszukiwaczach…” Spielberg uznał, że pasuje idealnie do atmosfery filmu.
Willie Scott (Kate Capshaw)
Tancerka i wokalistka ze skłonnościami do ciągłego wpadania w histerię. Imię dostała po psie Spielberga, co dopełniło listę postaci, które otrzymały imię po czworonogu kogoś z ekipy. Choć po filmie nie szczędzono jej krytyki, rola w „Świątyni Zagłady” była przełomowa dla jej życia. Dzięki spotkaniu na planie kilka lat później wyszła za Stevena Spielberga.
Short Round (Jonathan Ke Quan)
Aby zdobyć rolę małego pomocnika słynnego archeologa, Jonathan Ke Quan pokonał ponad sześciuset konkurentów. Młody, pochodzący z Wietnamu aktor, choć wychował się w Stanach i znał biegle angielski, nie umiał czytać. Dlatego przed sceną czytano mu kwestie, w kilku scenach postawiono także na improwizację.
Mola Ram (Amrish Puri)
Przywódca kultu Kali z manią wyrywania serca z ludzkich ciał. W czasie gdy producenci chcieli ściągnąć go do obsady „Świątyni Zagłady”, brał udział w osiemnastu filmach jednocześnie. Do dzisiaj Amrish Puri jest jednym z głównych czarnych charakterów w kinie hindi. Co ciekawe, od czasu roli w „Świątyni Zagłady” już nigdy nie zapuścił włosów.
Szaman (D.R. Nanayakkara)
Aktor grający Szamana nie znał angielskiego, a prawie całą swoją kwestię miał właśnie w tym języku. Dlatego w czasie jego dialogów Spielberg na żywo dyktował mu linijki tekstu, które aktor następnie skrzętnie powtarzał. Stąd w sekwencji powstały spore pauzy, później perfekcyjnie zniwelowane przez montaż.
prof. Henry Jones senior (Sean Connery)
Akademicki profesor, którego studenci podobno wystrzegają się jak ognia. Całe życie poświecił studiowaniu tajemnicy świętego Graala. Gdy tylko do fabuły wprowadzono jego wątek, Spielberg i Lucas nie mięli wątpliwości, że ojca Indiany może zagrać tylko jedyny i prawdziwy James Bond.
Walter Donovan (Julian Glover)
Amerykanin, który dla zdobycia Graala jest w stanie zdradzić kraj i kolaborować z nazistami. Glover rolę dostał niejako po znajomości, bo jego londyńskim sąsiadem był Robert Watts – producent przygodowej trylogii.
dr Elsa Schneider (Alison Doody)
Dwulicowa archeolog, uwodzicielka ze skłonnością do obu Jonesów. Zwolenniczka austriackiego sposobu pożegnań. Aby sprostać roli, Alison Doody musiała wyrobić sobie austriacki akcent, nauczyć się jazdy motorówką i biegać na wysokich i mokrych obcasach.
Kazim (Kevork Malikyan)
Kazim to przywódca tajemniczego bractwa strzegącego tajemnicy Graala, eliminującego każdego, kto choćby na krok zbliży się do jego zdobycia. Dla grającego go aktora rola w „Ostatniej krucjacie” to drugie podejście do udziału w przygodowej serii. Wcześniej miał poważne szanse na rolę Sallaha w „Poszukiwaczach..”, ale jadąc na przesłuchanie, utknął w korku i okazja przeszła mu koło nosa.
agent Irina Spalko (Cate Blanchett)
Tajemnicza Irina Spalko ma być przywódczynią radzieckich tajnych agentów, stąpających Indy’emu po piętach na drodze do odnalezienia Kryształowej Czaszki.
Mutt Williams (Shia LaBeouf)
Według pierwszych plotek LaBeouf miał wcielić się w syna doktora Jonesa. Obecnie nie można tego stuprocentowo potwierdzić, lecz można być pewnym, że będzie towarzyszyć Indianie w jego wyprawie po Kryształową Czaszkę.
Mac (Ray Winstone)
Towarzysz Indiany Jonesa z otwierającej „Królestwo Kryształowej Czaszki” przygody, kiedy to obojgu udaje się umknąć z rąk radzieckich agentów.
koniec
« 1 2 3
14 maja 2008

Komentarze

08 XI 2010   09:25:57

http://esensja.pl/film/publicystyka/tekst.html?id=5339

08 XI 2010   11:47:00

Rekursja, rekursja!

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Rosjan – nawet zdrajców – zabijać nie można
Sebastian Chosiński

30 IV 2024

Opowiadanie Jerzego Gierałtowskiego „Wakacje kata” ukazało się w 1970 roku. Niemal natychmiast sięgnął po nie Zygmunt Hübner, pisząc na jego podstawie scenariusz i realizując spektakl telewizyjny dla „Sceny Współczesnej”. Spektakl, który – mimo świetnych kreacji Daniela Olbrychskiego, Romana Wilhelmiego i Aleksandra Sewruka – natychmiast po nagraniu trafił do archiwum i przeleżał w nim ponad dwie dekady, do lipca 1991 roku.

więcej »

Z filmu wyjęte: Android starszej daty
Jarosław Loretz

29 IV 2024

Kości pamięci, silikonowe powłoki, sztuczna krew – już dawno temu twórcy filmowi przyzwyczaili nas do takiego wizerunku androida. Początki jednak były dość siermiężne.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Za rok, za dzień, za chwilę…
Sebastian Chosiński

23 IV 2024

Gdy w lutym 1967 roku Teatr Sensacji wyemitował „Cichą przystań” – ostatni odcinek „Stawki większej niż życie” – widzowie mieli prawo poczuć się osieroceni przez Hansa Klossa. Bohater, który towarzyszył im od dwóch lat, miał zniknąć z ekranów. Na szczęście nie na długo. Telewizja Polska miała już bowiem w planach powstanie serialu, na którego premierę trzeba było jednak poczekać do października 1968 roku.

więcej »

Polecamy

Android starszej daty

Z filmu wyjęte:

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż twórcy

Kroniki młodego Stevena Spielberga
— Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Marzec 2018 (1)
— Piotr Dobry, Marcin Mroziuk, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja ogląda: Styczeń 2016 (1)
— Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Jarosław Robak, Konrad Wągrowski

Najlepszego sortu Amerykanin
— Jarosław Robak

Esensja ogląda: Czerwiec 2013 (1)
— Sebastian Chosiński, Ewa Drab, Gabriel Krawczyk, Jarosław Loretz

Esensja ogląda: Luty 2013 (Kino)
— Miłosz Cybowski, Gabriel Krawczyk, Alicja Kuciel, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Styczeń 2013 (Kino)
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Piotr Dobry, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Alicja Kuciel, Beatrycze Nowicka, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

Dymy i światła
— Karolina Ćwiek-Rogalska

Człowiek pogryzł konia
— Łukasz Gręda

Zabili go i uciekł
— Agnieszka Szady

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.